Proměny kraje
29/01/2020 Jan Smekal

​Nadějní mladí chemici hledali v Ostravě neznámý vzorek

Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR. Tak se jmenuje soutěž, na které už osmým rokem mezi sebou měří síly nadějní žáci devátých tříd základních škol.

Nejšikovnější mladé chemiky v Moravskoslezském kraji ocenili v úterý 28. ledna ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích.

V letošním roce se v konkurenci třiceti nejlepších soutěžících nakonec z vítězství radoval Marek Chobot ze Základní školy Edvarda Beneše v Opavě.

„Jsem velice překvapený, že jsem vyhrál, protože jsem počítal s tím, že budu až někde kolem 30. místa,“ uvedl Marek Chobot, který následně popsal, jak vypadalo regionální kolo.

„Dostali jsme pět látek a museli jsme zjistit, co je to za látky za pomocí činidel a tabulky, kterou jsme si nejprve udělali tak, že jsme vzali činidla a známé látky a ty smíchali,“ popsal vítěz regionálního kola, který se vítězstvím kvalifikoval do celostátního finále, které bude hostit pardubická univerzita.

„Na celostátní finále se určitě nějak připravím, i když ještě přesně nevím, jak. Možná, že i přímo doma. Podporuje mě rodina a učitel Rostislav Salamon. V budoucnu bych se chtěl živit jako programátor, ale možná to dokážu nějak zkombinovat s chemií,“ zamyslel se Marek Chobot.

„Rád bych si doma vyzkoušel i nějaké pokusy, ale zatím na to nemám prostředky. Tady na soutěži jsme zkoušeli něco, k čemu jsme se ve škole nikdy nedostali, protože tam nemáme praxi.“

Druhou příčku v regionálním kole obsadila Marie Divilová ze Základní školy Otická v Opavě. „Chemie mě ohromně baví, takže jsem si to náramně užila. Snažila jsem se ze sebe dostat co nejvíce, co jsem se naučila. Nemůžu uvěřit tomu, že jsem skončila na druhém místě,“ řekla Marie Divilová.

Na třetím místě pak skončila Ivana Verešová ze Základní školy Ivana Sekaniny v Ostravě-Porubě. „Jsem překvapená. Doufala jsem, že se umístím dobře, ale nečekala jsem, že budu na třetím místě. Připravovala jsem se s paní učitelkou. Probíraly jsme spolu zadání z minulých ročníků soutěže. Bavily jsme se spolu také o různých chemických pokusech. Dále bych chtěla jít na gymnázium a pak na vysokou školu, nejspíše na lékařství,“ poodhalila své plány do budoucna.

„Se školou jezdíme na různé přírodovědné víkendy určené pro žáky, kteří se o přírodní vědy zajímají trochu více. Toto mě hodně baví. O chemii se hodně zajímám. Celkově mě baví věci okolo přírody,“ dodala.

Vzhledem k tomu, že šlo už o osmý ročník této soutěže, mají její pořadatelé dost zkušeností. Každý rok se však objeví nějaké novinky.

„Letos se nám přihlásilo o deset škol více, soutěžilo asi o 150 žáků více než loni. Rozrůstáme se celkem úspěšně,“ podotkla Dana Vaňková, koordinátor pro spolupráci s firmami a vysokými školami a hlavní organizátor soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR.

Soutěž je celostátní. Nejlepší soutěžící musí postupně projít čtyřmi koly. „První kolo začíná na základní škole, kde přihlášení deváťáci vyplní test a školy posílají tři nejlepší k nám do krajského kola.

Z toho pak třicet nejlepších postupuje do regionálního kola, kde už jsou v laboratoři, takže zkoušíme nejen vědomosti, ale také dovednosti. Čtyři nejlepší následně postupují do celostátního finále, které se uskuteční na Univerzitě v Pardubicích,“ popsala Vaňková.

„Když jsme tuto soutěž začínali, byl to trochu problém, protože žáci na základních školách moc nemají laboratoře. Proto jsme ve Světě techniky zavedli kurzy, kde mají možnost si alespoň prvně osahat laboratoř a letos tady měli takzvané kapkovací destičky a dělali vzorky, hledali neznámý vzorek, takže něco si vyzkoušeli, zjistili, co jak funguje,“ přiblížila Vaňková s tím, že letos měli chlorid sodný, vodu, manganistan draselný. „Látky, se kterými se mohou běžně setkat i v životě.“

Sdílejte článek