Kultura
02/03/2022 Petr Broulík

Nohavica řekl, že s Putinem nesouhlasí a zazpíval ukrajinsky i rusky

Melodií písně Vlaštovko, leť začal ve středu v 19 hodin koncert Jaromíra Nohavici z jeho ostravského podkroví. Známý písničkář vybral hlavně protiválečné písně, aby reagoval na týden trvající válku na Ukrajině.

Zahrál také písně Bulata Okudžavy a Vladimíra Vysockého, tedy tvorbu, za kterou dostal v roce 2018 Puškinovu medaili od Putina, který Ukrajinu před týdnem napadl.

„Chci vám zahrát v těchto nelehkých časech pár písní. Tu první jsem zahrál poprvé už před čtyřiceti lety v Plzni na Portě pro třicet tisíc lidí. Platila tehdy stejně jako platí i dnes. Jmenuje se Pánové nahoře. A mezi ty pány nahoře, ke kterým se obracím, patří i prezident Putin. S kterým opravdu nesouhlasím. Ta válka je mi proti srsti,“ řekl Jaromír Nohavica.

V písni jsou i tato slova. „Co už jsem na světě, viděl jsem zoufat matky nad syny, kteří zpátky se nikdy nevrátí, slyšel jsem dětský pláč a viděl jejich slzy, které snadno a brzy se z očí neztratí. Znám vaše věznice, znám vaše kriminály, i ty, kterým jste vzali život či minulost, vím také, že máte solidní arzenály, i když jste povídali o míru víc než dost.“

Co se to stalo, bratříčku?

Jaromír Nohavica pak pokračoval písněmi Hrdina nebo dezertér a Krajina po bitvě. Pak zazněla píseň Vladimíra Vysockého, kterou písničkář přeložil do češtiny jako Píseň o příteli.

Poté Jaromír Nohavica řekl, že není příznivcem laciných gest. „Vracení medailí, poklekávání, mávání vlaječkami. Ale když je třeba pomoci, pomůžu. Chcete-li, můžete i vy. Na mých stránkách se teď objevuje číslo účtu SOS Člověk v tísni Pomoc Ukrajině, na které můžete nějaký příspěvek poslat. Já už tak udělal,“ řekl ostravský písničkář.

Pak zahrál písničku Co se to stalo, bratříčku? kde zazněla i tato slova: „Já chtěl jen zpívat písničku, aby se všichni lidi smáli, o trávě, vodě, sluníčku, já chtěl jen zpívat písničku a oni mi ji vzali, a oni mi ji vzali.“

Rakety. Bál jsem se tehdy, jako se bojím i dnes

Po písni Ty ptáš se mě pak Jaromír Nohavica zazpíval a zahrál píseň Rakety, kterou napsal v listopadu 1983.

„Sovětský svaz tehdy u nás instaloval svoje rakety, Bál jsem se tehdy, jako se bojím i dnes,“ řekl před písní. Následovala píseň Bulata Okudžavy Píseň o mém životě.

„Mé písně si zpívají lidé v různých zemích a různých jazycích. Anglicky, německy, polsky, rusky, ukrajinsky, bělorusky, holandsky, italsky, španělsky. Jsem rád, že písněmi spojuji lidi. Dovolte, abych vám na závěr jednu svou píseň zazpíval tak, jak jsem to ještě nikdy nezkusil. Držte mi palce,“ řekl Jaromír Nohavica a píseň Minulost zazpíval česky, ukrajinsky a rusky.

Sdílejte článek