Společnost
05/10/2020 Petr Broulík

Nové ohnisko nákazy v kraji: Domov Slunečnice má 124 pozitivně testovaných

Zatímco ještě před pár dny přibývalo v Moravskoslezském kraji nemocných po desítkách, o víkendu už jejich počet stoupal radikálněji.

Toto zvyšování počtu pozitivních případů nákazy koronavirem má u nás v kraji „na svědomí“ většinou nákaza ve školách a jedno velké ohnisko v ostravském domově důchodců Slunečnice, kde hygienici v současnosti evidují 124 případů. A ještě čekají na konečné výsledky včerejšího hromadného testování v tomto sociálním zařízení.

„Je pravda, že domov Slunečnice nám dělá asi největší problém, teď hygienici všechny případy stále trasují. I přes tyto nárůsty však není zatím situace v našem kraji nejhorší, v rámci České republiky se pohybujeme v přepočtu na sto tisíc obyvatel někde uprostřed pelotonu,“ řekl dnes po prvním jednání krizového štábu Moravskoslezského kraje po vyhlášení celostátního nouzového stavu jeho šéf hejtman Ivo Vondrák.

Medici a zdravotníci v důchodu, pomozte v boji s covidem-19

Podle něho Moravskoslezský kraj není zatím v žádné krizi nebo nějaké neudržitelné situaci. „Jde zejména o nastavení určitých pravidel a řádu pro nouzový stav, který ode dneška začal platit. Abychom byli připraveni na případné krizové situace,“ dodal.

Protože v karanténách se v posledních dnech podle hejtmana ocitají i někteří zdravotníci a sociální pracovníci, kraj dnes stejně jako na jaře začal opět vyzývat dobrovolníky. Spustil tedy znovu jejich databázi, do které se mohou hlásit studenti středních a vysokých škol v oblasti zdravotnických oborů, nelékařských oborů, medicíny, ale i v oblasti sociálních oborů.

„Prostě všech, kdo by chtěli s bojem proti covid-19 v kraji pomoci. Mohou se hlásit na mailové adrese spolu2@msk.cz. Nějaký seznam takových lidí sice už máme, ale budeme rádi, když se přihlásí i další. Třeba zdravotníci v důchodu nebo pracující aktivně v oblasti zdravotnictví,“ řekl Ivo Vondrák.

Někomu se může stát, že mu odloží plánovanou operaci

Podle hygieniků mají obecně největší podíl na vzrůstu počtu nakažených v kraji školská zařízení.

„Nyní se ale hlavně staráme o zajištění dostatku lůžek pro vážně nemocné. V tomto okamžiku máme na jednotkách intenzivní péče přes dvacet pacientů s covid-19, ale mnohem dramatičtější vývoj je na standardních lůžkách, tam už jich leží 110. Avšak nemocnice mají stále ještě další kapacity pro případné další nemocné,“ říká hejtman Ivo Vondrák.

Nemocnice podle něho zatím neomezují zdravotní péči, ale začínají připravovat určitá omezení plánované péče. „Takže se někomu z obyvatel kraje může stát, že možná plánovanou operaci nebo návštěvu nemocnice lékaři budou muset odložit,“ upozornil hejtman.

Informoval, že kraj připravuje distribuci respirátorů FFP 2 do základních škol, každý učitel by jich tak měl dostat deset, což vystačí maximálně na deset dnů výuky. Ujistil však, že kraj má dostatek ochranných pomůcek pro svá zdravotnická a sociální zařízení, a to minimálně na dobu dvou měsíců. Dodal také, že reprodukční číslo nákazy je v současnosti v Moravskoslezském kraji 1,4, tedy podobné jako v celé republice.

Dbejte na osobní hygienu, myjte si ruce, noste roušky, vyzývají opět hygienici

Ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová popsala zhoršení nákazy v kraji ke konci minulého týdne.

„Do té doby jsme zaznamenávali maximálně dvě stě případů za den, ale v posledních dnech týdne to stoupalo na tři sta, čtyři sta i čtyři sta padesát případů za den. Vyeskalovalo to o víkendu, kdy bohužel krajská hygiena úplně nestíhala trasovat,“ řekla Pavla Svrčinová.

Dodala, že kromě největšího klastru v domově Slunečnice ještě hygienici evidují další ohnisko nákazy v jednom sociálním zařízení na Bruntálsku a v jednom na Opavsku, kde testuje klienty i personál.

„Tady bych chtěla opravdu apelovat na všechny občany, aby dodržovali všechna nařízená mimořádná opatření. A to jak ve školách, tak v sociálních službách. A aby vážně používali všechny ochranné prostředky. Aby nedocházelo k šíření nákazy mezi blízkými příbuznými, spolužáky a spolupracovníky. Dbejte na svoji osobní hygienu, myjte si často ruce, používejte desinfekční prostředky, noste roušky a udržujte rozestupy,“ zdůraznila ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová.

Sdílejte článek