Nejnovější zprávy: Petr Korbel: Prohra? Nevadí, přijde další set! To je arzenál! Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů

Politika

Nové opavské ANO je bez rivalů Vítečka a Bierhausové

Krize v městské organizaci hnutí ANO v Opavě končí. Ve městě vzniká nová buňka. Ta původní byla loni zrušena vinou sporů mezi tehdejším primátorem Martinem Vítečkem a jeho náměstkyní Simonou Bierhausovou.

Členy nové organizace se nestane ani jeden z nich. Víteček o to neusiloval. Bierhausová sice ano, nezískala ale podporu kolegů na okresní úrovni. Dnes oznámila, že v Opavě založila nový politický subjekt a vystupovat bude pod hlavičkou hnutí Nezávislí.

Z původních 11 členů zastupitelstva zvolených v Opavě za ANO, jejichž organizace byla zrušena, o opětovné přijetí požádal jeden ze sedmi lidí z Vítečkova tábora. Z druhého čtyřčlenného pak požádala Bierhausová a její kolegyně Simona Horáková.

„Okresní organizace se nakonec shodla na tom, že nedoporučíme přijetí nikoho z těchto dvou táborů. Doporučili jsme pouze přijetí pěti jiných žadatelů,“ řekla okresní předsedkyně ANO a místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová. Dodala, že krajská organizace pak v rozporu s názorem té okresní doporučila přijetí Horákové.

„Konečné slovo v přijímání členů nové místní organizace v Opavě ale bude mít celorepublikové předsednictvo,“ řekla Kotrlová. Dodala, že v budoucnu nevylučuje možnou spolupráci s Vítečkem, Bierhausovou či dokonce oběma.

„Do dalších komunálních voleb je ještě daleko. Oba nadále působí v zastupitelstvu. Martin Víteček je navíc náměstek primátora. Nyní je potřeba, aby se situace uklidnila. Pak se uvidí, zda bude možná nějaká forma spolupráce,“ míní Kotrlová.

Víteček řekl, že o zpětné přijetí do hnutí neusiloval s ohledem na jistou sebereflexi. Uvedl, že jako tehdejší primátor spory řešil málo důrazně. V tom vidí své pochybení. „A to je i jediné, co mi vedení hnutí vyčítalo,“ řekl. Dodal, že v budoucnu uvidí, zda bude spolupráce s novou městskou organizací ANO možná.

Bierhausová původně o obnovení členství zájem měla, nakonec ale od tohoto úmyslu ustoupila. Dnes oznámila, že bude vystupovat za nový politický subjekt. Stala se předsedkyní nově založené opavské organizace hnutí Nezávislí.

„Nemám energii stále jen napravovat věci, které místní skupina pod vedením bývalého primátora Martina Vítečka udělala. Také nechci být ve svém politickém působení zastupitelky města Opavy nikterak s těmito lidmi spojována,“ vysvětlila svůj krok Bierhausová.

Rozštěpění opavské městské organizace ANO vinou sporů mezi Vítečkem a jeho náměstkyní nakonec loni zavinilo i rozpad celé koalice. Tehdy městu vládlo spojení ANO, KDU-ČSL, Změna pro Opavu a ODS.

O sestavení nové koalice se pokoušeli oba dnes už bývalí představitelé ANO. Uspěl Víteček a jeho šest zastupitelů. V nové koalici ODS nahradila ČSSD. Primátorem se stal její lídr Radim Křupala. Víteček získal post náměstka primátora. Celorepublikové předsednictvo ANO nakonec celou městskou organizaci zrušilo. Nové členy by mělo přijímat v nejbližších týdnech.