Proměny kraje
06/02/2020 Jan Smekal

​Nový hangár zkrátí čas údržby letadel. Firma přijme přes sto pracovníků

Nový opravárenský hangár společnosti JOB AIR Technic na mošnovském letišti umožní navýšit opravárenskou kapacitu o dva letouny typu Airbus A320, případně Boeing 737. Firma plánuje přijmout přes sto vysoce kvalifikovaných pracovníků.

„Ve starém hangáru už jsme byli kapacitně na maximu, přitom požadavky od zákazníků byly větší a větší. Proto jsme potřebovali rozšířit kapacity kompoziční dílny, která tvoří největší část, co se týče oprav sedaček a interiérů. V tomto ohledu jsme byli na maximu a museli jsme to řešit,“ uvedl Vladimír Stulančák, generální ředitel společnosti JOB AIR Technic. Dodal, že firma plánuje přijmout přes sto nových zaměstnanců.

„Zaměstnávání nových lidí je v dnešní době velkým problémem a v letectvu to platí obzvlášť. Potřebujeme vysoce kvalifikované lidi. Máme dvě možnosti. Buď brát lidi z trhu, který je velice limitovaný, přičemž si nemůžeme dovolit konkurovat západní Evropě a jejím cenám,“ řekl Stulančák.

„Druhou možností je si lidi vychovávat sami. Máme i své výcvikové středisko, kde umíme lidi vychovávat a můžeme je tady učit teoretické i praktické části. Nějaký čas to ale trvá. Pokud někdo absolvuje střední školu zaměřenou na letectví, potřebuje pak minimálně tři roky, aby mohl dostat licenci k samostatné práci,“ poznamenal.

Společnost JOB AIR Technic v současnosti dělá intenzivní nábor v zahraničí, a to na východ od České republiky. „Nyní jsme se soustředili i na Filipíny, kde jsme poslali náš vlastní tým, který si lidi otestoval teoreticky i prakticky. Vybrali jsme si osmnáct lidí, které očekáváme v nejbližší době. Je tam sice bilaterální dohoda mezi Českem a Filipínami, ale proces nějakou dobu trvá,“ upozornil Stulančák.

Nová opravárenská hala je především prostorem pro letadla. „Máme v ní ale poměrně moderní zázemí. Ať už jsou to lakovací či sušící boxy a speciální vybavení, které jsme ve starém hangáru neměli. Díky větším prostorám jsme schopní zkrátit čas údržby letadel, takže zákazník je rozhodně spokojenější. Nyní budeme mít k dispozici minimálně dvakrát větší plochu, než kterou jsme měli doposud,“ popsal Stulančák.

V novém hangáru jsou rovněž kompletní datové systémy společnosti a k dispozici je i nové zázemí pro zaměstnance a zákazníky. Šatny i kanceláře.

„Pocházím z regionu. Mám proto velkou radost, že na ostravském letišti působí takto výjimečná firma, která dává dobře ohodnocenou práci vysoce kvalifikovaným pracovníkům. Díky společnostem, jako je JOB AIR Technic, se daří snižovat odliv talentovaných lidí z regionu, což je jedna z velkých bolestí Moravskoslezského kraje. Přeji proto společnosti JOB AIR Technic, ať se jí do budoucna daří a má dostatek zákazníků,“ řekl při slavnostním otevření nového hangáru Marian Piecha, náměstek ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka.

„Moravskoslezský kraj samozřejmě také vítá výstavbu moderního hangáru, už proto, že jím a aktivitami společnosti JOB AIR Technic znovu stoupá význam letiště Leoše Janáčka v Ostravě-Mošnově. To je také hlavní důvod, proč jsme jako kraj finančně podpořili výstavbu stojánky před novým hangárem v celkové výši 26 milionů korun, která umožňuje příjezd letadel k hangáru a manipulaci s nimi,“ řekl Jaroslav Kania, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro investice.

Výstavba nového opravárenského hangáru trvala necelé dva roky. Stavební povolení získala společnost JOB AIR Technic v říjnu roku 2017, v únoru 2018 došlo k položení základního kamene a byla zahájena stavba, která skončila na začátku podzimu minulého roku a v říjnu 2019 byla zkolaudována.

Zajímavostí nového hangáru je propracovaný protipožární systém za 27 milionů korun. V hangáru je osazeno celkem šest vodních děl s průtokem 6000 litrů vody za minutu.

O společnosti JOB AIR Technic

Letecká opravna JOB AIR Technic sídlící na letišti Leoše Janáčka v Mošnově byla založena v roce 1993. V roce 2008 vybudovala nový údržbový hangár a získala oprávnění k údržbě letounů Boeing 737, o tři roky později pak oprávnění na etadla Airbus A320.

V roce 2017 získala též oprávnění k údržbě letounů Airbus A330. Společnost se specializuje na tzv. těžkou údržbu, často spojenou se změnou provozovatele letadla či s jeho návratem od pronajímatele leasingové společnosti. V roce 2016 se společnost JOB AIR Technic stala součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP.

V roce 2019 byl dokončen druhý opravárenský hangár s dílenským, skladovým a administrativním zázemím.

Sdílejte článek