Kultura
20/11/2021 Petr Broulík

Nový hit sběratelů umění: industriální Ostrava. Tento obraz se prodal za sedminásobek vyvolávací ceny

O obrazy s ostravskou industriální tématikou je mezi sběrateli stále větší zájem.

Obraz nazývaný Ostravská madona od Jana Obšila změnil majitele. Ostravská aukční síň Galerie umění ho tento týden prodala za vyvolávací cenu 290 tisíc korun, což ho řadí mezi jeden z nejdražších obrazů s motivem Ostravy a Ostravska.

Foto: Richard Srnec

Trojdílný obraz hornické ženy s novorozenětem má evokovat středověký deskový oltář a jeho pozadí tvoří ostravské těžní věže a komíny továren, dva z bočních námětů modlící se rodina, havíř a hutník.

Provozovatel a majitel aukční síně Richard Srnec řekl, že obraz koupil soukromý majitel. „Nyní je Ostravská madona v soukromých rukou, ale majitel chce zůstat v anonymitě. O obraz projevilo zájem i Ostravské muzeum, to v případě, že by se neprodal za vyvolávací cenu,“ sdělil pořadatel aukce, při níž aukční síň nabízela i dalších asi šedesát „industriálních“ obrazů a děl od často významných místních autorů.

Prodal se i působivý obraz Oty Holase Šachta Šalamouna Ostrava

Za dvojnásobek vyvolávací ceny se při této aukci prodal například obraz Štramberku od malíře, grafika a zakladatele Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Bohumíra Jaroňka, který v letech 1883 až 1887 absolvoval ve Valašském Meziříčí odbornou školu pro umělecký průmysl dřevařský společně s Frantou Úprkou.

V aukci se prodal i další obraz Jana Obšila Zátiší s kahanem či obrazy etnografky, malířky a ilustrátorky Heleny Salichové Zátiší s ovocem či Ostravská petrolejka nebo Krajina ze Soláně Jana Hrnčárka.

Za více než sedminásobek vyvolávací ceny se v aukci prodal velkoformátový obraz ostravského výtvarníka Oty Holase Šachta Šalamouna Ostrava, velmi zajímavý pohled na již zbouranou šachtu Šalamouna v Ostravě. Nyní stojí v tomto pohledu nákupní centrum Forum Nová Karolina.

V aukci byl úspěšný obraz Horník Viléma Wünsche

Za desetinásobek vyvolávací ceny se prodal v aukci také olej Viléma Wünsche Horník.

Násobků více vyvolávacích cen dosáhl například i obraz Jáma Hlubina - Cesta do práce od výborného krajináře Bohumíra Pecolda.

Aukční síni se však nepodařilo prodat velkoformátový obraz Slezskoostravský hrad od Jana Klevara, který nabízela za vyvolávací cenu 40 tisíc korun.

Sdílejte článek