Společnost
02/11/2023 ČTK

Nový koncertní sál v Ostravě bude levnější, než město předpokládalo

Vizualizace: se souhlasem Steven Holl Architects a Architecture Acts

Do veřejné zakázky na zhotovitele rekonstrukce Domu kultury města Ostravy a přístavbu koncertního sálu se přihlásilo pět zájemců. Jejich cenové nabídky jsou nižší, než město původně očekávalo.

Podle předpokladů měl celý projekt vyjít zhruba na 4,1 miliardy korun. Potenciální zhotovitelé nabídli cenu od 2,7 do 3,7 miliardy korun. Na dotaz ČTK to řekl primátor Jan Dohnal.

"Musím konstatovat, že jsem spokojený, že všechny nabídky jsou pod námi předpokládanou cenou. V projektu určitě budeme chtít pokračovat, ale teď teprve nastane moment, kdy se nabídky začnou kontrolovat a ověřovat, zda vše bylo splněno. To znamená, zda nebudeme muset některé uchazeče vyloučit z důvodů, že měli v nabídkách něco špatně. Samozřejmě ta zakázka je složitá," uvedl Dohnal.

Primátor předpokládá, že posouzení nabídek by mohlo být hotovo nejpozději na přelomu roku. Samotná stavba by tak mohla být zahájena v příštím roce. Už nyní se ale v místě dělají nezbytné přípravné práce. Při posouzení nabídek se nebude vycházet pouze z ceny, zohledňovat se budou také další kritéria, kterých podle primátora u tak náročného projektu byla řada. "Cena bude určitě důležitá, ale není to jediné kritérium. Tedy neznamená to, že musí zákonitě vyhrát ten, kdo předložil nejnižší nabídku," doplnil Dohnal.

Výstavba nového koncertního sálu podle návrhu amerického architekta Stevena Holla patří k nejspornějším projektům ve městě. Někteří zastupitelé v minulosti kritizovali finanční náročnost projektu a s ním související velké finanční zatížení pro město. "Je to spousta peněz, ale financování máme v nějaké fázi připravenosti. Máme zajištěný poměrně velký počet externích zdrojů," řekl Dohnal. Je přesvědčený, že projekt bude dále pokračovat.

Podobu koncertního sálu Ostrava představila v červenci 2019, kdy vyhlásila výsledky největší architektonické soutěže v novodobé historii města. Autory vítězného návrhu jsou studia Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy. Americký magazín Architizer zařadil v roce 2021 projekt mezi deset nejočekávanějších staveb světa. Nový komplex bude využíván jako hudební, kulturní, produkční či vzdělávací zázemí a bude zároveň sídlem orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Samotný koncertní sál má mít kapacitu 1300 míst. Součástí projektu je ale například i divadelní sál s kapacitou 490 míst, komorní multifunkční sál s 515 místy, přednáškový multifunkční sál s kapacitou 120 míst či edukační centrum s 200 místy. Součástí komplexu má být i nahrávací studio, restaurace, kavárna a další prostory. Město se o výstavbu nového sálu pokoušelo v minulosti již šestkrát, nejprve v 60. letech 19. století, naposledy v roce 1969.

Sdílejte článek