Proměny kraje
22/02/2020 Jan Smekal

​O Cenu hejtmana za společenskou odpovědnost se nově uchází i živnostníci

Není sporu o tom, že v Moravskoslezském kraji působí celá řada firem, které nehledí jen na co největší profit. Mnohé dokáží podnikat s určitou přidanou hodnotou.

A právě takové se mohou, letos už pojedenácté, ucházet o Cenu hejtmana za společenskou odpovědnost.

Zatímco v předchozích deseti ročnících se o Cenu hejtmana za společenskou odpovědnost mohly ucházet jen firmy, organizace veřejného sektoru a obce, tak tentokrát si cenu mohou odnést i živnostníci pracující sami na sebe, kteří nikoho dalšího nezaměstnávají.

„Chceme dát příležitost i malým firmičkám, živnostníkům nebo spolkům. Ti byli v předchozích letech v nevýhodě, například ztráceli body kvůli tomu, že nemají zaměstnance. Proto je v jejich kategorii mnohem jednodušší dotazník. Společensky odpovědný může být i podnikatel, který pracuje sám na sebe a přitom je pro své okolí velmi prospěšný,“ podotkl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že případný úspěch v soutěži může dotyčným pomoct zviditelnit se i motivovat ostatní.

„Jak se říká, hrabat si na vlastním písečku, je už prostě out. Chceme upozornit na to, že vyspělá společnost se neobejde bez těch, kteří se zajímají o své okolí a dělají věci nad rámec svých povinností. Takovým chceme poděkovat,“ pokračoval Vondrák.

Kromě Ceny hejtmana za společenskou odpovědnost vyhlašuje Moravskoslezský kraj také anketu Osobnost Moravskoslezského kraje. Letos se uskuteční teprve třetí ročník. V předchozích ročnících si však ocenění odnesly skutečně významné osobnosti.

„Předloni se osobností našeho regionu stal politický vězeň Luděk Eliáš, v minulém roce jsme ocenili Jiřího Michálka, který stál za fantastickou proměnou Dolních Vítkovic z průmyslového areálu na kulturní a společenské centrum. Těším se, koho lidé nanominují letos. Opět platí pravidlo, že nám lidé posílají své tipy, ze kterých Osobnost Moravskoslezského kraje vybere odborná hodnotící komise. Nemusí jít o celebritu ani o ultra úspěšnou personu. Hledáme osobnost, která je důležitá pro náš kraj, jeho rozvoj nebo pro lidi, kteří zde žijí,“ přiblížil moravskoslezský hejtman.

Nominace do soutěže o Cenu hejtmana za společenskou odpovědnost i do ankety Osobnost Moravskoslezského kraje lze zasílat do 15. března tohoto roku.

Přihlášky do soutěže o Cenu hejtmana za společenskou odpovědnost mohou subjekty Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje posílat emailem na adresu lada.zemanova@msk.cz nebo datovou schránkou kraje.

Do ankety Osobnost Moravskoslezského kraje mohou lidé zasílat nominace pomocí formuláře, který najdou v regionálním tisku. Vyplněný formulář mohou zaslat poštou na adresu Krajského úřadu MSK nebo naskenovaný e-mailem na adresu osobnost@msk.cz.

Nominovat lze také elektronicky, na stránkách kraje je k dispozici elektronický formulář.

Odborná porota obě ankety vyhodnotí v průběhu dubna. Vítězové si pak ceny převezmou na slavnostním vyhlášení v květnu.

Kategorie Ceny hejtmana kraje za společenskou odpovědnost

podnikatelské subjekty (firmy):

- do 50 zaměstnanců,

- do 250 zaměstnanců,

- nad 250 zaměstnanců,

organizace veřejného sektoru:

- do 50 zaměstnanců,

- nad 50 zaměstnanců,

obce:

- obce s rozšířenou působností,

- ostatní obce

mikropodniky, živnostníci a spolky

Kategorie Osobnost Moravskoslezského kraje

V anketě mohou být nominovány pouze žijící fyzické osoby starší 18 let s trvalým pobytem na území Moravskoslezského kraje.

Sdílejte článek