Nejnovější zprávy: Helga Čočková. Velký talent z Ostravy měl smůlu kvůli komunistům ​Nemocnice Valašské Meziříčí se pyšní novým počítačovým tomografem či pohodlnějšími postelemi

Politika

O osudu primátora Opavy bude jednat předsednictvo ANO

Moravskoslezská organizace ANO na svém mimořádném jednání nepřijala jednoznačné stanovisko k návrhu některých svých členů na vyloučení opavského primátora Martina Vítečka z hnutí. Vyloučením Vítečka se nyní bude zabývat republikové předsednictvo.

O výsledcích mimořádného jednání informoval předseda krajské organizace ANO Josef Bělica. Jednání krajské organizace bylo vyústěním sporů mezi primátorem a jeho náměstkyní Simonou Bierhausovou (ANO). Hnutí se v Opavě rozštěpilo, klub zastupitelů se rozdělil na dvě části a rozpadla se tak i koalice ovládající radnici.

„Celou situaci postupujeme celorepublikovému předsednictvu s tím, že obě strany mají dodat svá stanoviska v písemné podobě během příštího týdne,“ uvedl Bělica. Přesný termín, kdy se situací bude republikové předsednictvo zabývat, nezná, ale očekává, že by se tak mohlo stát během dvou týdnů.

„Jsem rád, že jsme měli možnost vysvětlit celou situaci krajskému předsednictvu a chápu jako nezbytné, aby o celé záležitosti rozhodlo celorepublikové předsednictvo. Nemáme nic, co by bránilo zastupovat hnutí ANO a informace, se kterými byl návrh na naše vyloučení Simonou Bierhausovou podán, jsme dokázali uvést na pravou míru,“ uvedl primátor v písemném prohlášení zaslaném předsedou místní organizace hnutí ANO v Opavě Milanem Němcem.

Volby v Opavě vyhrálo ANO a má 11 zastupitelů. Druhá ČSSD obsadila šest křesel. Po čtyřech mandátech má KSČM a Změna pro Opavu. Tři zastupitelé jsou za starosty, stejný počet mandátů má ODS i KDU-ČSL a Zelená pro Opavu. Dva zastupitelé jsou za koalici Nezávislých, Občanů a Pirátů. V Opavě po volbách vznikla koalice tvořená zástupci ANO, Změna pro Opavu, KDU-ČSL, Starostové a ODS. Po rozpadu koalice měl Víteček podporu dalších šesti zastupitelů hnutí ANO, náměstkyně Bierhausová tří.

V loňských komunálních volbách hnutí ANO získalo zastupitele ve všech 26 statutárních městech. V 18 se zapojilo do vládnoucí koalice. V deseti obsadilo primátorskou funkci. Během roku se ale na řadě radnic projevily rozpory v koalicích i uvnitř hnutí. Problémy ANO řeší v Praze i Brně. O primátory předtím přišlo ve Frýdku-Místku a v Ústí nad Labem. Koalice se rozpadly také v Českých Budějovicích, Mostě a v Karlových Varech.