Společnost
28/09/2022 Petr Broulík

​Obrazem: Ostravu navštívil Svatý Václav s družinou

Sám kníže svatý Václav se svou manželkou a početnou družinou navštívil dnes po druhé hodině odpolední Ostravu.

Velkolepý průvod zbrojnošů, dvorních dam, kejklířů, panošů a honců přijel na náměstí Svatopluka Čecha, kde byl v tu dobu v plném proudu svatováclavský jarmark. Kníže Václav se ženou přijeli na koních a na příjezd se přišly podívat davy obyvatel Ostravy.

„Sešlo se tu hojně vašeho lidu na přivítanou, i když někteří jsou z jiné doby,“ oznámil knížeti Václavovi purkrabí. Knížete pozdravil i starosta Moravské Ostravy a Přívozu Petr Veselka se svou „družinou“ obou místostarostek tohoto hlavního městského obvodu.

„Jsem moc rád, že vás přišlo tolik a že se můžeme trošičku odreagovat. Přeji vám hezký sváteční den,“ řekl obyvatelům města.

Hodujte a mějte se vespolek rádi!

Místostarostky Valentina Vaňková a Alena Pataky popřály lidu českému a moravskému, aby se až do večera ve svátek české státnosti dobře bavil, aby hodoval a všichni se měli vespolek rádi. „Buďme pyšní, že žijeme v takové krásné republice, že máme nádherné město a úžasné lidi,“ připomněly místostarostky městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

A že bylo u čeho se bavit. Na středověkém jarmarku byli sokolníci, řezbáři, historické pouťové kolotoče, perníková srdce, pivo, nějaká ta bašta, jízda na ponících, malování na obličej, kolovrátek, velké koláče, středověká mučidla, lazebnice.

Kníže Václav pozdravil obyvatele Ostravy a poté se i s chotí odebral na svatou liturgii v Kostele Neposkvrněného Početí Panny Marie, který vévodí náměstí v Přívoze a který zaplnili i návštěvníci svatováclavského jarmarku. Jarmark jako každý rok uspořádalo Centrum kultury a vzdělávání.

Sdílejte článek