Proměny kraje
12/05/2021 Jaroslav Baďura

Očkování u praktiků zrychlí. Moravskoslezský kraj jim pošle tisíce vakcín

​Pacienti, kteří čekají na očkování u svého praktického lékaře, se brzy své vakcíny dočkají.

Kromě vakcín AstraZeneca a Janssen budou mít praktici k dispozici i Modernu. Díky tomu se výrazně sníží počty sedmdesátníků a starších osob čekajících na vakcinaci u svého praktického lékaře.

Vakcínu Moderna praktici budou moci aplikovat i chronikům a dalším svým pacientům, kteří už podle nastavené prioritizace mají na očkování nárok.

„Ceníme si ochoty praktických lékařů očkovat své pacienty. Kraje ovšem nemají možnost ovlivnit počet vakcín, které mohou praktikům poskytnout. Podle metodiky Ministerstva zdravotnictví se zatím u praktiků může očkovat pouze vakcínami AstraZeneca, Janssen a Moderna. Janssen jsme zatím do kraje nedostali, veškerou AstruZenecu jsme určili praktikům, nyní můžeme praktickým lékařům slíbit i Modernu. Této vakcíny bychom totiž měli začít dostávat více. Pokud půjde vše, jak má, praktikům jich budeme uvolňovat minimálně pět tisíc každý týden,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a vyčíslil, že doposud šlo do ordinací praktických lékařů v regionu celkem 51200 vakcín AstraZeneca.

Dodávka AstryZenecy z tohoto týdne by měla být určena hlavně na druhé dávky.

„Řídíme se očkovacím schématem České vakcinologické společnosti, která určila, že mezi dvěma dávkami AstraZenecy by měl být časový rozestup 12 až 13 týdnů. Je to interval, který má zajistit maximální účinnost očkování,“ vysvětlil krajský koordinátor očkování Pavel Rydrych s tím, že praktičtí lékaři slíbené dodávky vakcín Moderna do svých ordinací ocenili.

Dva tisíce vakcín Moderna už praktičtí lékaři obdrželi v průběhu minulého měsíce, tento týden je pro ně vyčleněno dokonce 7500 dávek. Rozvoz zajistí Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, stejně jako za pět až šest týdnů rozveze vakcíny pro druhou dávku.

Od konce května by pak praktikům mělo jít týdně minimálně pět tisíc vakcín Moderna, objednávky a distribuce budou pravděpodobně řešeny přes Sdružení praktických lékařů.

„Uvědomujeme si, že jsou dodávky vakcín vhodných pro očkování v našich ordinacích stále omezené. Že se bude množství dávek pro praktiky navyšovat, je dobrá zpráva. Ceníme si vstřícnosti krajského koordinátora očkování, se kterým jsme se domluvili na jasném a přehledném principu objednávání vakcín. Jsme rádi, že praktici budou moci očkovat i Modernou,“ řekla praktická lékařka z Dopravního zdravotnictví a.s. Gabriela Matheislová.

Sdílejte článek