Opatrný optimismus je na místě, vyhráno ale ještě není, říká hejtman Vondrák
Zatím 662 nakažených nemocí Covid-19 v kraji, z toho celá jedna třetina bez příznaků. A roste počet uzdravených – už je jich 56. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák to považuje za nadějné.
Nový projekt plošného testování pracovníků a klientů domovů seniorů v kraji má rovněž podle hejtmana pozitivní výsledky.
„Rozeslali jsme do nich na dvacet tisíc rychlotestů a rozšířili jsme plošné testování i o klienty. Chceme mít jistotu, že tam není skutečně nikdo, kdo by zpětně mohl nakazit naše zaměstnance či jiné klienty. A z provedených testů máme zatím jenom pozitivně testovaných deset zaměstnanců a dva klienty. Což je velmi optimistické číslo,“ řekl hejtman.
Náměstek pro sociální oblast Jiří Navrátil doplnil, že členové krizového štábu kraje jsou potěšeni tímto výsledkem. „Dosud ze sociálních zařízení kraje se už vrátilo hygienikům z těchto dvaceti tisíc asi 3 500 rychlotestů a plošné testování by mělo skončit ve čtvrtek.
„Zbývá ještě otestovat patnáct a půl tisíce zaměstnanců a klientů,“ dodal náměstek hejtmana pro sociální oblast.
Plošné testování čeká 10 tisíc lidí, mnohé z Ostravska a Frýdecko-Místecka
Další plošné testování v počtu deseti tisíc podle sociálního klíče vybraných lidí čeká okresy Ostrava a Frýdek-Místek. „Dost často čtu, že čtvrtina populace je v současnosti promořena koronavirem, ale statistika, kterou máme z našich domovů seniorů, tomu moc neodpovídá. Podle nás je situace mnohem lepší. Ale to ukáže až právě tento průzkum,“ míní hejtman Ivo Vondrák. Dodal, že oslovovat obyvatele měst a obcí do tohoto plošného testování budou starostové, s nimiž se zítra sejde.
Na otázku Magazínu PATRIOT, zda lidé dodržovali o Velikonocích podmínky nouzového stavu, řekl hejtman Ivo Vondrák, že on sám byl o svátcích doma.
„Vím však, že policie musela o Velikonocích řídit dopravu u Hornbachu, protože tam byl obrovský tlak a spousta lidí tam jela. Proto bych chtěl upozornit, že není ještě doba na předčasný optimismus. Situace se sice nevyvíjí úplně zle, ale dle mého názoru budeme mít vyhráno, až se bude počet pozitivně nakažených rovnat nule. A do té doby budeme muset být prostě opatrní,“ zdůraznil hejtman Moravskoslezského kraje.
Lidé by už neměli na výsledky testů čekat i několik dní
Velikonoční svátky však samotní hygienici využili k tomu, aby minimalizovali fronty vzorků čekajících na testy. „Bylo jich tam na 600, teď už je jich jen padesát. Takže pětadevadesát procent testovaných lidí by mělo mít od nynějška výsledky testů do jednoho dne a pětašedesát dokonce ještě v daný den testování,“ slíbil hejtman.
Hygienikům v tom pomůže nová laboratoř společnosti AGEL s novým strojem s kapacitou 900 vzorků za den, a díky tomu kraj může otevřít i nová odběrová centra. „Od zítřka by mělo fungovat nové odběrové centrum v centru Vítkovic, dále se otevře centrum v Odrách a staví se v Bílovci,“ informoval Ivo Vondrák.
Dodal, že hygienikům pomohou ve velmi infekčním prostředí také dvě stovky prvních speciálních masek CM6 a kraj čeká na další zásilku respirátorů. „A od neděle máme k dispozici dalších pět tisíc rychlotestů pro ukončování karantén,“ řekl hejtman.
Nákaza postihla napříč celou Slezskou nemocnicí v Opavě
Ředitelka krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová řekla, že odhalené pozitivní případy nemoci Covid-19 jsou někdy napříč sociálními zařízeními a nemocnicemi kraje.
„Z prověřovaných zdravotních a sociálních zařízení kraje se kromě domova IRIS a Alzheimer centra objevila nákaza napříč celou Slezskou nemocnicí v Opavě, kde se týká celé hospodářsko technické správy, lékařů a zdravotníků na některých odděleních. Tam nyní došetřujeme kontakty. Šetřili jsme i bezpříznakovou nosičku koronaviru v CNS Centru v Třinci,“ řekla hlavní hygienička.
Hygienikům však podle ní absolutně ubyly u lidí takzvané cestovatelské anamnézy. „Jeden jediný pozitivní případ byl řidič kamionu, který jezdil po celé Evropě,“ sdělila hlavní hygienička kraje a dodala, že se už zatím jen velmi zkušebně rozjela chytrá karanténa, kdy se medici zaučovali v získávání informací od nakažených osob.
„Už máme program na chytrou karanténu, zítra budeme všichni proškoleni a od zítřka začne zkušební provoz chytré karantény v našem kraji,“ řekla Pavla Svrčinová.
Operátoři a banky nechtějí dávat informace. Změní se to od zítřka?
Náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka řekl, že chytrá karanténa zatím moc nefunguje.
„Funguje pomoc s odběrovými týmy armády, medici zatím fungují tak napůl, protože se zaučují. Technické nástroje, které umožňují člověka trasovat podle telefonů a bankovních karet, nefungují vůbec. Jsou u nich dva problémy – první je globální a stejný jako na jižní Moravě. A to právní aspekt věci, a to získat informace o pohybu nakaženého člověka od operátorů a od bank. A ten druhý je v tom, že u nás pořád ještě nemáme přístup do systému evidence o nakažených Daktela,“ sdělil náměstek Jakub Unucka.
Hejtman uvedl, že řešení těchto problémů je v kompetenci armády, která na chytré karanténě výrazně spolupracuje. Pavla Svrčinová dodala, že ze strany kraje je na chytrou karanténu vše připraveno. „Zítra se připojíme, a jestli to bude fungovat, chtěli bychom ve čtvrtek a v pátek najet na plný provoz,“ řekla hlavní hygienička.