Společnost
29/10/2015 ČTK

Opava se dočkala, lidé se konečně podívají na hvězdy

Opavská univerzita staví astronomickou observatoř, první v Opavě. Vznikne na střeše Filozoficko-přírodovědné fakulty. Kopuli na budovu dnes zvedlo rameno jeřábu.

Hvězdářská kopule bude plně robotizovaná a bude určena k vědeckému výzkumu vesmíru. Dostane se do ní ale i veřejnost, řekl děkan fakulty Zdeněk Stuchlík.

Observatoř má průměr 3,2 metru. Určena je pro klasickou observační astronomii. „Náš teleskop bude střední kategorie. Budeme schopni výborně pozorovat objekty v naší galaxii,“ řekl děkan. Veškeré záznamy podle něj budou automaticky digitalizovány. Observační data si tak budou studenti a akademičtí pracovníci fakulty stahovat prostřednictvím internetu do svých počítačů doma či v učebnách.

„Studium astrofyziky se na Slezské univerzitě posune od teorie blíže k praxi,“ řekl. Vedení školy tak chce studentům umožnit kromě akademické kariéry také přípravu na práci v observatořích pro veřejnost či planetáriích.

Prioritně bude observatoř určena pro výuku studentů vysoké školy a pro výzkum. „Počítáme ale také s tím, že bude sloužit i veřejnosti. Například návštěvám dětí ze škol či školek, a také seniorům. Chystáme také přednáškovou činnost, popřípadě vznik astronomického kroužku,“ řekl děkan.

Sdílejte článek