Nejnovější zprávy: Helga Čočková. Velký talent z Ostravy měl smůlu kvůli komunistům ​Nemocnice Valašské Meziříčí se pyšní novým počítačovým tomografem či pohodlnějšími postelemi

Proměny kraje

Orlová ustoupila od záměru převodu nemocnice pod město

Orlová na Karvinsku ustoupila od záměru převést tamní nemocnici pod správu města.

Foto: Archiv

O převod zdravotnického zařízení město usilovalo kvůli chystanému přesunu akutní lůžkové péče z orlovské nemocnice do krajských nemocnic v Karviné-Ráji a Havířově, s nímž Orlová nesouhlasila.

Vedení města se chce v dalších jednáních s krajem zaměřit například na vyjednání lepší dopravní dostupnosti obou zdravotnických zařízení, řekla mluvčí radnice Nataša Cibulková.

Krajští zastupitelé v březnu rozhodli, že z Orlové se má vystěhovat interna, chirurgie a ortopedie. Zůstat má ambulance či rehabilitační péče a měl by vzrůst počet lůžek pro dlouhodobě nemocné.

Změny kraj zdůvodnil ekonomickou ztrátou zařízení a nedostatkem personálu. Vedení města i část tamních zdravotníků proti rozhodnutí kraje několikrát protestovalo. Vedení Orlové nakonec začalo hovořit o možnosti převodu nemocnice pod město.

"Z kraje jsme na náš dotaz, za jakých podmínek nám jsou ochotni převést nemocnici, dostali dvě podmínky. První - musíte mít lékaře, druhá - musíte mít smlouvy se zdravotními pojišťovnami, tedy garanci, že je s vámi uzavřou," připomněl starosta Miroslav Chlubna (Nezávislí a Změna pro lidi).

Když ale kraj v březnu schválil zrušení akutní lůžkové péče, začali z nemocnice odcházet lékaři i sestry, podle mluvčí by bylo nesmyslné žádat o nemocnici bez personálu.

Podle Chlubny se proto město snaží s krajem domluvit co nejlepší podmínky pro Orlovské, kteří budou muset za zdravotní péčí dojíždět.

"Řešíme kupříkladu autobusovou dopravu tak, aby autobusy z Orlové zajížděly až k samotné nemocnici v Karviné a Havířově, chceme posunout orlovské autobusové linky až k Horníku v Orlové-Porubě. Očekáváme zvýšený zájem o Senior taxi, kde bychom v případě nárůstu požadavků o přepravu uvítali případnou finanční podporu ze strany kraje. Měla by se dořešit otázka dostatečného počtu parkovacích míst v Karviné, aby se nestalo, že Orlovští nebudou mít kde parkovat," uvedl Chlubna.

"Máme radost z toho, že zaměstnanci nemocnice i orlovská samospráva pochopili, že v případě, kdy je optimalizace schválená, je převod nemocnice pod město fakticky sebevražda," řekl náměstek hejtmana Martin Gebauer (ANO).

S požadavky na zlepšení dopravní dostupnosti podle něj kraj nemá problémy a sám podniká aktivní kroky. Podle Gebauera kraj jako vstřícné gesto chce Orlové pomoci třeba se získáním dotace na modernizaci koupaliště.