Ostrava pomůže organizátorům kulturních akcí, které omezila pandemie
Spousta hudby a tance, velká jména světové muziky či divoké riffy metalových kapel s kulisami plamenů ohňů a vysokých pecí.
Tak mohly vypadat jen dvě z více než stovky kulturních akcích na území Ostravy, na které se těšili jejich věrní fanoušci. Tyto chystané kulturní spektákly ostatně měly přitáhnout do třetího největšího města republiky tisíce a tisíce návštěvníků.
Každý ví, co se stalo. Pandemie koronaviru, ale hlavně tvrdá opatření proti jejímu šíření řadu těchto chystaných akcí postupně vyškrtal z diářů organizátorů. A paralyzoval ty, kteří se na ně těšili jako diváci.
Když už to v červenci ale vypadalo, že by přeci jenom fanoušci hudby a festivalového veselí mohli dostat v létě alespoň malou náhradu za odpískané velké akce v podobě menších narychlo organizovaných menších akcí, například v případě NeFestivalu Colours of Ostrava, zasáhli hygienici pod tíhou čísel nových nakažených znovu. Až organizátorům doslova tekly nervy.
Některým zůstalo 80 procent městské dotace, některým její polovina
Aby organizátoři kvůli už investovaným financím do zrušených a termínově pozměněných akcí nezkrachovali a nerezignovali, rozhodlo se nyní město Ostrava organizátorům většiny těchto podniků alespoň pomoci zalepit jejich šrámy.
Město se totiž mělo na řadě těchto akcí formou určité peněžní dotace finančně podílet a zastupitelé se nyní rozhodli, že pořadatelé, které situace s pandemií fatálně postihla, dostanou od města tyto přislíbené peníze v určité výši. Přestože se některé akce vůbec nekonaly.
Náměstek primátora Ostravy pro kulturu Zbyněk Pražák dnes řekl, že kulturním akcím v Ostravě letos zastupitelé přiznali dotace, příspěvky a transfery z městského rozpočtu v celkové výši 46,5 milionu korun. Město se jimi rozhodlo podpořit úctyhodných 129 kulturních akcí.
A tak zastupitelé města schválili poskytnutí dotací a příspěvků například všem žadatelům, kteří si pro uskutečnění své akce vybrali náhradní termín. Také organizátoři akcí Cirkulum a Ostrava v plamenech obdrželi padesát procent původně schválené částky, a organizátoři Beats for Love a Colours of Ostrava obdrželi dokonce osmdesát procent z celkové dříve schválené dotace.
Snažili se udržet festivaly při životě třeba menšími happeningy
„Přestože se letos nekonaly pravidelné každoroční festivaly, Cirkulum, Ostrava v plamenech, Beats for Love, Colours of Ostrava, Folklor bez hranic a Festival v ulicích, pořadatelé obdrželi od města částky až do výše osmdesát procent ze schválené dotace, protože už na jejich přípravu vynaložili značné prostředky. A pro některé akce by možná mohla koronavirová krize znamenat i konec. Proto jsme se snažili všem žadatelům pomoci,“ vysvětluje náměstek primátora pro kulturu Zbyněk Pražák.
Dodal, že město přihlédlo také k tomu, že organizátoři festivalů Beats for Love a Colours of Ostrava se rozhodli připravit letos v červenci náhradní akce pro menší počet návštěvníků se snahou udržet kontinuitu festivalů i přízeň svých fanoušků a připomenout Ostravu jako kulturní město.
„Kvůli protiepidemiologickým opatřením však pak museli s okamžitou platností rozjeté happeningy zrušit a tím přišli o plánované zdroje příjmů ze vstupného i od sponzorů,“ doplnil náměstek Pražák.
Boj s šířením epidemie u řady akcí zásadně snížil počty účastníků
Náměstek primátora pro kulturu připomněl, že z oněch 129 kulturních akcí organizátoři přesunuli na pozdější termín devatenáct a dvacet čtyři akcí jich zcela pro letošní rok zrušili. „Další akce se již konaly nebo uskuteční do konce tohoto roku. Příjemci takzvaných víceletých dotací, kterých je dohromady patnáct, změnili termíny konání čtyř festivalů, šest jich zrušili úplně, a pět se jich ještě uskuteční,“ informoval náměstek.
„Opatření na boj s šířením epidemie u řady kulturních akcí také zásadně omezila počty účastníků na kulturních akcích a později dokonce zcela znemožnila jejich konání. Pořadatelé divadelních, hudebních a filmových představení, a dalších uměleckých setkání v Ostravě, často do posledních okamžiků vyčkávali s rozhodnutím, zda přesunout, zredukovat nebo zrušit své plánované kulturní aktivity.
Některé akce omezeními „proklouzly“ a uskutečnily se
Mnozí organizátoři do jejich přípravy vložili nejen spoustu energie, ale také své prostředky. "Proto jsme ke každé žádosti přistupovali individuálně. Všem organizátorům, kteří se rozhodli jít cestou přeložení akce, jsme schválili nové termíny a pořadatelům čtyř festivalů jsme přiznali alespoň omezené dotační prostředky, byť byli nakonec nuceni pořádání své akce pro letošní rok zrušit."
Náměstek primátora Zbyněk Pražák věří, že tento přístup města všem organizátorům kulturního života ve městě umožní pokračovat v jejich činnosti a připravit opět bohatý kulturní program v Ostravě na letošní podzim i příští rok.
„Navzdory probíhajícím vládním opatřením se některým organizátorům podařilo uskutečnit původně plánované festivaly, byť v mírně redukované podobě, jako například Dny nové opery Ostrava a také 13. ročník Letních Shakespearovských slavností,“ upozornil náměstek.
Ač virus dál útočí, radnice chystá další program podpory kulturních akcí
Přestože dnes nikdo neví, jak se bude vyvíjet situace s koronavirem a jaká budou opatření proti jeho šíření, zastupitelé Ostravy budou už v září projednávat nový program podpory kultury a zachování kulturního dědictví na území města Ostrava v letech 2021 až 2024.
Vyhlášeno by mělo být také výběrové řízení na poskytnutí peněžních prostředků v oblasti kultury pro jednoleté projekty na rok 2021 a na léta 2021 až 2024 pro víceleté projekty. A město podle náměstka Zbyňka Pražáka počítá předběžně pro příští rok opět s částkou 50 milionů korun na podporu kulturních akcí formou dotací.
Lhůta pro podání žádostí by měla být od 17. října do 6. listopadu, a to do 13 hodin posledního dne. O poskytnutí finančních prostředků by poté mělo zastupitelstvo města rozhodnout nejpozději do konce dubna příštího roku.