Nejnovější zprávy: Pražírna a kavárna Lucy's s kulturním programem. Frýdek-Místek získal skvělý veřejný prostor 30 let svobody: Ostrava si vždycky uměla poradit, říká jeden z mužů revoluce

Proměny kraje

Ostravská firma získala světové ocenění za design unikátních zdravotních pomůcek

Co má společného technologický start-up z Ostravy s firmami jako Apple, Audi, LG, Philips, Ferrari či Porsche?

Foto: Invent Medical

Stejně jako tyto společnosti získali designéři firmy Invent Medical jedno z nejprestižnějších designových ocenění světa.

Za své inovativní 3D tištěné zdravotní produkty získala firma hned 2 ceny – Red Dot Award za kvalitní design a Red Dot: Best of the Best za výjimečný produkt udávající trendy světového designu.

Red dot patří mezi největší soutěže v oblasti designu na světě a koná se již přes 60 let. Z více než 5500 přihlášek z 55 zemí světa vybrala porota jen pár desítek produktů – přibližně 1 %, kterým udělila značku Best of the Best. Experti z poroty ocenili kromě vysoké kvality designu inovativnost pomůcek firmy a její potenciál změnit celosvětově část zdravotnictví.

Invent Medical vyvíjí pokročilé 3D tištěné ortotické a protetické produkty na míru, které pomáhají lidem po operacích, úrazech, s vrozenými deformitami či při ztrátě částí těla.

Cílem firmy je přinést pacientům po celém světě zcela nové produkty poskytující mnohem vyšší komfort, funkčnost a atraktivní vzhled.

„Cílem našich pomůcek je nejen efektivně léčit pacienty, ale také bourat předsudky, že zdravotní pomůcky jsou nekomfortní produkty a jejich používání je nutné zlo. Uvědomujeme si, že psychologická stránka léčby je pro pacienty neméně důležitá, a proto se snažíme být o krok dále než ostatní firmy v oboru a nabídnout pacientům moderní produkty, které svým vzhledem připomínají spíše módní doplňky než zdravotní pomůcky," říká Aleš Grygar, šéfdesignér firmy Invent Medical a autor vítězného produktu s oceněním Red Dot Best of the Best – kraniální remodelační ortézy, jež je určena k léčbě vážného stupně deformity lebky u novorozenců, která postihuje asi 3 % z nich.

"Standardní ortézy na míru jsou nevzhledné a nepohodlné. To je způsobeno limity, které mají běžně používané výrobní technologie v našem oboru. Právě proto jsme se rozhodli využívat 3D tisk, který nám dává volnost a možnost vyrobit téměř cokoliv.,“ dodává Grygar.

„Pacienti, kteří využívají naše produkty, si je navíc mohou jednoduše upravit v našem interaktivním konfigurátoru podle svého vkusu a preferencí tak, aby se ještě více zvýšila jejich akceptace dané pomůcky,” dodává Tomáš Bouma, designér firmy, který stojí za návrhem 3D tištěných ortopedických vložek a jenž získal cenu Red Dot Award.

Invent Medical využívá pro zhotovení svých pomůcek moderní technologie, jako je 3D skenování, 3D tisk, algoritmy a umělá inteligence. Inovativnost řešení firmy také oslovila společnost vyrábějící nejpokročilejší 3D tiskárny – HP (Hewlett-Packard), která si české produkty vybrala pro propagaci své 3D tiskárny na výstavách a v televizních reklamách.

Společnost Invent Medical sídlí v Moravskoslezském inovačním centru v Ostravě a má ambici stát se globálním technologickým lídrem v oboru individuálně zhotovené ortotiky a protetiky.

Nedávno firma také otevřela svou pobočku v USA a expanduje do zdravotních zařízení v západní a severní Evropě.

Fotogalerie