Ostravská Lékařská fakulta má výukové pomůcky z lidských tkání
Lékařská fakulta Ostravské univerzity má k dispozici autentické vzorky lidského těla a končetin zhotovené z lidských tkání.
Takzvané plastináty, vyrobené v Německu, budou sloužit k výuce studentů a budou součástí vznikajícího simulačního centra. Fakulta na jejich dodávku čekala déle než rok, řekla dnes ČTK mluvčí fakulty Hana Hanke.
"Modely budou umístěny v ústavu anatomie, který bude jako dislokované pracoviště součástí nového simulačního centra, které fakulta otevře letos na podzim. V ústavu anatomie budou plastináty vystaveny minimálnímu přísunu denního světla a vzdušné vlhkosti, aby co nejdéle vydržely. Ze stejného důvodu se na exponáty nebude moci ani sahat," uvedla mluvčí.
Plastinované lidské tělo podle ní doplní stávající modely a pitvy, na kterých se studenti učí nyní. Podle proděkanky pro studium a celoživotní vzdělávání Ivony Závacké plastináty studentům umožňují detailnější prostudování těla, modely navíc přibližují i opotřebení těla věkem.
"Jsme rádi, že budou mít naši studenti plastináty k dispozici, protože se sami přesvědčí, jak složité bude některé orgány najít. U plastových modelů to mají o dost jednoduší, protože mají svá specifická zabarvení,“ podotkla Závacká. Plastinované lidské tělo bude pomáhat při výuce mediků i studentů zdravotnických programů, například záchranářů, fyzioterapeutů nebo ošetřovatelek. "Umožní jim prostudovat lidské tělo doslova do poslední cévy," uvedla mluvčí.
Plastinaci, tedy techniku konzervace biologických vzorků tkáně, vynalezl v roce 1977 německý anatom Gunther von Hagens. Česká veřejnost se mohla s plastináty poprvé setkat v roce 2007, kdy do Prahy dorazila kontroverzní výstava Bodies, která ukázala skutečná zvířecí i lidská těla a budila řadu emocí.
"Metoda plastinace vznikla právě za účelem uchování tělesných vzorků pro vzdělávání lékařů. Metoda přinesla výrazné zlepšení anatomického výzkumu a výuky prostřednictvím vizuálního a hmatového vjemu a reálností. Plastináty dnes pomáhají prakticky po celém světě při výuce anatomie a studentům umožňují získat ojedinělé zkušenosti díky použití autentických vzorků lidského těla. Všechny anatomické vzorky Hagensových plastinátů pochází z těl dárců, kteří svá těla darovali úředním svolením za doby svého života za účelem vzdělávání příštích generací," uvedla mluvčí. Dodala, že dárcovský program funguje téměř 35 let.