Kultura
18/01/2022 Jaroslav Baďura

Ostravská talkshow Kafrárna slaví 5 let! Přivítala už 150 hostů

Talkshow Petra Kubaly Kafrárna oslaví pět let trvání. Osmadvacátého ledna se v ostravském Divadle 12 koná narozeninové představení show, která už přivítala na 150 hostů všech možných profesí.

"Úplně první Kafrárna se odehrála v kavárně JAM na Masarykově náměstí. Dneska už kavárna nefunguje. Každopádně na to místo vzpomínám rád, protože právě tam se realizoval můj nápad, který jsem nosil v hlavě tak dlouho. Od té doby uplynulo 5 let a jedeme dál," říká v rozhovoru pro Magazín PATRIOT Petr Kubala.

Vzpomenete si na první hosty? Měl jste trému?
Prvními hosty byli zpěvačka VIVI neboli Veronika Vrublová a ředitel NDM Jiří Nekvasil. Jistě, že jsem měl trému. Bylo to první představení, takový krok do neznáma. Naštěstí mě přišla podpořit spousta mých kamarádů a známých, takže tréma brzo opadla.

Kolik hostů už jste dosud přivítal?
Doposud jsme přivítali 150 hostů! Je to neuvěřitelné číslo. Tolik skvělých lidí přijalo naše pozvání. Jsem moc rád, že dorazil třeba Josef Klíma, Tereza Pergnerová, Ivo Šmoldas, Pavel Nový, Richard Konkolski, Mirai, Štěpán Kozub, Albert Čuba, Zdeněk Chlopčík, Boris Renner a mnoho, mnoho dalších. Každému, kdo přijal naše pozvání, moc děkuji.

Kde všude se Kafrárna konala?
Za celou dobu jsme měli tři stálé scény. Kavárna JAM, klub Atlantik a naše nynější domovská scéna Divadlo 12. K tomu jsme se stali součástí několika festivalů a soukromých akcí. “Kafrali” jsme na opavském festivalu Na cestě, také jsme vyjeli do Frýdku-Místku na artový festival do Slezanu. Měli jsme Kafrárnu ve Food Ateliéru Davida Valíčka, tehdy ještě v kompresorovně v DOVu. Co se týká soukromých akcí, tak jsme uspořádali jednu výjimečnou narozeninovou talkshow a také jsme měli v Kafrárně jedny zásnuby. Kdo koho požádal, vyjde najevo ve videu, které chystáme na sociální sítě.

Jak moc vás omezila pandemie?
Pandemie je těžké období snad pro všechny. Taky jsme hledali cesty co a jak s Kafrárnou. Nakonec jsme se s divadlem rozhodli pořádat online vysílání. Ale co si budem... Vysílání bez diváků není to pravé, a proto jsme rádi, že se můžeme s našimi fanoušky opět potkávat osobně. Snad už to takhle bude napořád.

Vzpomenete si na okamžiky, kdy vás a publikum host zcela odboural?
Těch okamžiků je spousta. Já to trochu zjednoduším. Každý host mě dokáže odbourat, stejně tak dokáže někdy pěkně překvapit reakce publika. Vždycky máme s dramaturgií připraveny otázky, ale někdy se na všechny nedostane, což je logické. Pamatuju si například rozhovor s Pavlem Novým, kdy jsem položil první otázku, ale pak to tak svištělo samospádem, že byla velká škoda ptát se na připravené otázky. Když se publikum výborně baví, tak jde příprava stranou.

Na které Kafrárny budete vzpomínat nejraději?
Na každou. Každé představení je originální a má svou energii. Z každého představení mi utkvěly v hlavě výjimečné momenty. Baví mě ty rozhovory, kde si s hosty můžu vyzkoušet něco z jejich práce. V poslední Kafrárně jsem si zkoušel dabing s Michalem Jagelkou a Alešem Cibulkou, konkrétně scénu z potápějícího se Titaniku. Vzpomínám i na to, jak jsem pro Kafrárnu nasadil vlastní život!

Vážně?
Jednou jsme řešili, že nám z časových důvodu vypadl host, tak jsme na Facebooku požádali fanoušky, ať sami napíšou, koho by chtěli vidět. Ozval se Honza Čupa, že by klidně znovu přišel, ale že s ním budu muset na Lysou. Souhlasil jsem. A teď přichází ta chvíle, kdy šlo o život. Má fyzické kondice se pohybuje v záporných číslech, takže vyjít na nejvyšší horu Beskyd bylo pro mě pěkně náročné – navíc s Honzou, který tam chodí několikrát denně. Přežil jsem to a měl jsem o čem vyprávět.

Je někdo, o jehož účast dlouhodobě usilujete, ale zatím se to nepodařilo?
O každého hosta tak trochu bojujeme. Vždy ladíme termíny, někdy to trvá dlouho a někdy to jde hned. Můžu zatím říct, že hosty, které jsme chtěli pozvat do Kafrány, jsme pozvali. Nicméně seznam zajímavých lidí nejen z Ostravy, ale z celého kraje, je tak dlouhý, že je stále kde brát. Jedno jméno prozradím. Karel Šíp je třeba ten vysněný host. Už z toho důvodu, že je to můj moderátorský vzor.

Jaká je budoucnost Kafrárny?
Budoucnost Kafrárny je nadějná, pestrá, dynamická a upřímně doufám, že i dlouhá. Chystáme některé změny a novinky, ale všechno je teď ve fázi plánování a přemýšlení. Přece jen jsme ušli kus cesty, ale neztrácíme dech a pořád hledáme cesty, jak bavit sami sebe i naše diváky.

Sdílejte článek