Nejnovější zprávy: Ze skály pod Kružberskou přehradou spadl horolezec. Na místě zemřel Mladý policista z Ostravy, který měl před svatbou, zahynul. Rodině mají pomoci sbírky

Byznys

Ostravský Clinitex vyrobil přes 300 000 ústenek, na pandemii ale nezbohatne

​Ostravská společnost Clinitex, která produkuje zdravotnický textil, vyrobila od počátku pandemie nového typu koronaviru více než 300 000 ústenek.

Dodávala je převážně zdravotnickým zařízením, hlavně v Moravskoslezském kraji, v malé míře i privátní sféře. Odložila kvůli tomu své standardní zakázky, na ekonomice firmy se to ale neprojevilo negativně, ani pozitivně, řekl jednatel společnosti Petr Bukovski. Nyní se výroba firmy vrací k běžnému režimu.

Roušky Clinitex produkoval i s pomocí externích výroben. "Bylo to přes 300.000 ústenek. Něco byly hotové produkty, něco bylo v polotovarech k šití. Odložili jsme standardní zakázky a místo toho jsme dělali ústenky za standardních podmínek a cen," řekl Bukovski.

Clinitex dodává oděvy pro zdravotnický personál i pacienty, lůžkoviny, operační pláště, funkční oděvy pro zdravotnické záchranáře nebo inkontinenční podložky. Chirurgické pratelné ústenky, které firma vyrábí, vydrží až 100 pracích cyklů.

Dočasným kompletním převedením výroby na ústenky se podle jednatele ekonomicky pro firmu nic zásadního nestalo, i když jí to přineslo hodně vedlejších nákladů. "Byla spousta různých cest, organizace, převážení, šití po celé republice v dílnách, které neměly práci. Nemáme to úplně vyhodnocené, ale předpokládáme, že to ekonomicky nebude ani špatně, ani dobře," řekl jednatel.

Nyní se Clinitex vrátil k běžným zakázkám. "Teď řešíme to, abychom měli z čeho vyrábět standardní věci, protože trh se trošičku změnil. Ne všichni výrobci materiálů a potřeb, které nakupujeme do výroby, fungují stejně, ale to mají asi všichni podobně," řekl Bukovski.

Firma se snaží i předzásobit. "Řešíme stabilizaci a nasmlouváváme si vstupy, tak abychom je měli dostatečné a včas, protože toto teď úplně nefunguje," řekl Bukovski.

Firma po vypuknutí pandemie připravila projekt linky na šití roušek, byla by na ní schopna vyprodukovat přes 25.000 pratelných ústenek denně. Chtěla na projekt získat dotaci, ale nakonec jej odložila.

Současná poptávka totiž podle jednatele s výjimkou nanotechnologií směřuje výhradně k jednorázovým výrobkům, zatímco Clinitex se zaměřuje na ty k opakovanému použití.

"Ať už to je tendr ministerstva, krajů nebo státních hmotných rezerv, všechno je směřované na jednorázové výrobky, není to pro naše produkty. Pokládám to za nešťastné, pratelné produkty jsou šetrnější, ekologičtější, komfortnější i levnější. Přesto trh žádá jednorázové produkty," řekl Bukovski.