Kultura
11/03/2022 ČTK

Ostravský Poklad Nohavicovo vystoupení nezrušil. Koncertem pomůže Ukrajině

​Ostravský Dům kultury Poklad včera odpoledne zahájil předprodej vstupenek na koncert písničkáře Jaromíra Nohavici.

Koncert se uskuteční i přesto, že humanitární organizace Člověk v tísni odmítla peníze z jeho výtěžku, které měly směřovat na pomoc válkou zasažené Ukrajině. ČTK to řekla jednatelka společnosti Akord & Poklad Darina Daňková.

Výtěžek z koncertu, na který stojí vstupné 700 korun, je podle Daňkové stále určen na pomoc Ukrajině. Na jaké účely konkrétně zamíří, nespecifikovala. Organizace Člověk v tísni výtěžek odmítla s odůvodněním, že nechce být spojována s hudebníkem, který přijal medaili od ruského prezidenta Vladimíra Putina. Vyjádření Nohavici se ČTK nepodařilo získat. Koncert se má uskutečnit 25. března v Ostravě. Krátce po zahájení předprodeje nebyly v elektronickém nákupním systému k dispozici žádné volné vstupenky.

Ruský prezident Nohavicovi v roce 2018 udělil Puškinovu medaili určenou ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění. Hudebník si ji od něj osobně převzal v Kremlu. Krátce po ruském vpádu na Ukrajinu řekl, že si ocenění ponechá, protože ho dostal "za písně a ne za válčení".

Proti válce se ale Nohavica postavil. Prostřednictvím internetu odvysílal 2. března ze svého bytu živě koncert Vlašťovko, leť. Odsoudil při něm válku na Ukrajině, zpíval ukrajinsky i rusky a řekl také, že nesouhlasí s Putinem a že válka je mu proti srsti. Přesto už byly zrušeny všechny Nohavicovy jarní koncerty v Polsku. Rovněž olomoucká Univerzita Palackého (UP) se rozhodla nepronajmout agentuře Sportovní halu UP na Nohavicův koncert plánovaný na 12. května.

Sdílejte článek