Proměny kraje
18/09/2018 Jaroslav Baďura

​Paní Hedvika z domova Bílá Opava oslavila 100. narozeniny

V letošním roce si připomínáme sto let od vzniku republiky, v domově Bílá Opava se oslavila i jiná „stovka“.

K životnímu jubileu popřáli paní Hedvice Hlaváčové blízcí, zaměstnanci a přátelé z domova. Oslavenkyni přijel v úterý 18. září pogratulovat také náměstek hejtmana kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.

„Je to neuvěřitelné, paní Hedvika se vlastně narodila za Rakouska-Uherska. Když vznikla republika, byla naše oslavenkyně ani ne šestitýdenním miminkem. France Josefa paní Hedvika jistě nepamatuje, ale vím, že má spoustu jiných zajímavých a krásných vzpomínek. Jsem rád, že v krajské příspěvkové organizaci žijí lidé, kteří mohou svým vyprávěním zprostředkovávat vlastní zážitky a dojmy, které mají nejen historickou, ale i lidskou hodnotu,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a dodal, že je zbytečné si dnešní oslavenkyni říkat o recept na dlouhověkost.

„Stačí v její blízkosti strávit několik chvil. Paní Hedvika je neuvěřitelně společenská a otevřená bytost. Neuzavírá se sama do sebe, ale snaží se být ve společnosti svých přátel z Domova Bílá Opava, ráda tráví čas na zahradě, čte časopisy. I přes svůj věk je to dáma, která si po každé snídani nezapomene dopřát slzu svého oblíbeného ořechového likéru. Je mi jasné, že s věkem přichází na každého z nás trable, bolesti nebo těžkosti. Důležité ale je, jak se k nim postavíme. A paní Hedvika by nás v tomto všechny mohla, jak se dnes módně říká, koučovat. Přeji tedy milé paní Hedvice, aby kolem sebe i nadále šířila dobrou náladu. Aby si užívala každý krásný den, aby jí na stole vždy stály ve váze nějaké květiny, které má tolik ráda. K tomu samozřejmě co nejpevnější zdraví, radost a životní pohodu,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil.

Paní Hedvika Hlaváčová se narodila 16. září 1918 v Polsku. Její maminka zemřela při porodu, a tak malá Hedvika vyrůstala se svými dvěma bratry a tatínkem, se kterým měla velice blízký vztah, a o kterém hovoří jako o „zlatém člověku.

Jako dítě se rodina přestěhovala do Opavy, kde paní Hedvika po ukončení základní školy pracovala v kanceláři. Jak sama říká, měla hodného muže, se kterým v Bruntále ve spokojeném manželství vychovávala 4 děti.

Sdílejte článek