Společnost
24/08/2024 Petr Sobol

Papilonia rozzářila centrum Ostravy. Ukázala i největšího motýla na světě

Attacus atlas. Foto: se souhlasem Papilonie

Centrum Ostravy zase ožívá. I díky Papilonii, která prožila doslova raketový start a přilákala už spoustu zvědavců.

Ostravský Motýlí dům otevřel na začátku února a už od prvních dnů před ním stály dlouhé fronty nedočkavých návštěvníků. „Začátek byl, slušně řečeno, šílený. Hned od startu k nám proudily davy lidí,“ přiznal pro patriotmagazin.cz Radek Volf, jenž se svým společníkem na základě franšízy ostravskou pobočku provozuje. Mají pod sebou také Papilonii v Brně, ovšem to, co se dělo po otevření v Ostravě, nemělo obdoby. „Čísla byla obrovská. Jednalo se o absolutně největší zájem v rámci otevření všech Papilonií v republice. Myslím, že tento rekord zůstane dlouho nepřekonán,“ řekl Volf.

Ve světě Papilonií se dokonce začalo hovořit o takzvaném ostravském syndromu. „Když se pak otevíraly motýlí domy v Liberci a Bratislavě, tak se, na základě toho, co se dělo v Ostravě, franšízanti báli, aby jim to lidé nezbourali. Nic takového se ale nestalo,“ usmál se Volf. Z obrovského ostravského zájmu měl pochopitelně velkou radost, celý boom mu ale taky přidělával vrásky na čele: „Lidé stáli dlouhé řady, venku byla zima, muselo to pro ně být nepříjemné. A to mi bylo líto, protože celý náš koncept je nastavený tak, aby si u nás lidé užili relax a pohodu, aby si vychutnali tropickou zahradu a naše motýly. Postupem času se ovšem vše ustálilo a lidé už si mohli vychutnat návštěvu naplno.“

Ostravská Papilonia byla vybudována ve stylu Robinsonova ostrova a stala se největší stálou expozicí tropických motýlů v republice. Nabízí 200 metrů čtverečních letové plochy, součástí interiéru je i jezírko nebo líheň, díky čemuž návštěvníci mohou sledovat, jak se motýli líhnou z kukel. „Doufáme, že se u nás bude dařit i kytičkám, které pak během dvou let vytvoří prostředí jako v džungli,“ řekl Radek Volf.

V ostravské Papilonii létá mezi 800 a 1000 jedinci exotických motýlů ze severu Afriky a Austrálie, jihu Ameriky, Asie nebo Oceánie, pravidelně zde bývá k vidění 20 až 30 druhů. Už se mezi nimi objevil i Attacus atlas, jenž je s rozpětím křídel až 30 centimetrů největším motýlem na světě.

„Někteří šťastlivci dokonce sledovali, jak se vylíhl z kukly, byl to krásný zážitek. Tento motýl se k nám během roku ještě určitě vrátí, vše ale závisí na dodavatelích. To, co se děje se světovým klimatem, totiž ovlivňuje i přirozený biotop motýlů,“ vysvětlil Volf. Návštěvníky baví také hejno nejmenších křepelek na světě: čínských. Ty se starají také o záhony, ve kterých „likvidují“ drobný hmyz. V Papilonii se zabydlela i želva a hejno severoaustralských ptáčků.

Před vstupem do samotné expozice je umístěna recepce, skříňky a také místo se suvenýry. Provozovatelé do budoucna plánují věrnostní kartu nebo permanentku pro věrné návštěvníky, stejně jako interaktivní prvky, které návštěvu expozice ještě více zpříjemní.

Foto: se souhlasem Papilonie
Sdílejte článek