Kultura
15/11/2023 Jaroslav Baďura

​Patnáctý ročník festivalu Ostrava Kamera Oko začíná už dnes

Foto: Ostrava Kamera Oko

Jediný tuzemský filmový festival zaměřený na kameru začíná dnes v Ostravě. Jubilejní 15. ročník Ostrava Kamera Oko (OKO) zahájí ve 20 hodin v kině Etáž projekce rumunsko-českého filmu Zlý časy. OKO nabídne víc než tři desítky krátkometrážních a celovečerních filmů v čele s šesti soutěžními snímky z filmových festivalů v Cannes, Benátkách a Locarnu. Filmovou lekci pro veřejnost na OKO povede světoznámý kameraman Jacek Petrycki. Festival potrvá do neděle.

„Velkou výhodou Ostrava Kamera Oko je jeho komorní ráz. I běžný divák má díky domácké atmosféře možnost setkat se tváří v tvář s filmovými tvůrci z Česka i ze zahraničí a povídat si s nimi o tom, co na plátně viděl. Ačkoliv část našeho programu cílí hlavně na studenty filmových škol a odborníky, najde si v něm rozhodně své i široká veřejnost. Zmíním třeba sekci věnovanou českým kameramanským debutům, ceremoniální zážitkovou snídani, prohlídku filmových lokací na Landeku nebo workshop animace pro celou rodinu,” říká ředitelka festivalu Gabriela Knýblová.

Letos na OKO dorazí rekordní počet hostů. Diváci se budou moci setkat třeba s Jackem Petryckim, polským kameramanem, který spolupracoval s režisérem K. Kieślowskim a na svém kontě má tři nominace na Oscara a dvě ceny BAFTA.

Jacek Petrycki. Foto: Ostrava Kamera Oko

Kamera v animaci a ženy za kamerou

Jedním z témat, která rámují program letošního ročníku, je kamera v animaci. Při té příležitosti navázalo OKO spolupráci s vybranými ostravskými školami. Katedra animace Ostravské univerzity chystá pro veřejnost workshop, ateliér animace SUŠ Ostrava zase festivalu poskytl pásmo krátkých studentských filmů, které budou k vidění v galerii PLATO. Další spolupráce se týká Wichterlova gymnázia. Jeho studenti se podíleli na vzniku filmu Anexe, který OKO uvede za doprovodu živého orchestru v novém hudebním sále City Campusu na Černé louce.

Kameře v animaci se bude věnovat i panelová debata a kurátorský výběr kameramana Ondřeje Nedvěda. Ten divákůmpředstaví například nový český film pro děti Tonda, Slávka a kouzelné světlo.

Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Foto: Ostrava Kamera Oko

Do Ostravy přijedou také kameramanky z profesní platformy Women Cinematographers Prague – Yvon Teysslerová, Klára Belicová a Veronika Donutková. Uvedou nový český film Její tělo a nastíní, jaké to je, být ženou za kamerou.

Současný český film i novinky ze světových festivalů

O hlavní cenu OKO bude kromě zahajovacího filmu Zlý časy soutěžit pět dalších filmů z festivalů v Cannes, Benátkách a Locarnu. Všechny budou na OKO uvedené v české premiéře. Celou hlavní soutěž mohou diváci zhlédnout v kině Etáž v Dolních Vítkovicích.

Grand Prix. Foto: Ostrava Kamera Oko

V Minikině budou k vidění české kameramanské debuty: úspěšné sci-fi Bod obnovy, komedie se Štěpánem Kozubem Grand Prix, kriminální drama s Janou Plodkovou Němá tajemství, povídkový film O malých věcech adrama Erhart a Brutální vedro. Vybrané projekce uvedou sami tvůrci.

Dále se mohou diváci těšit na soutěž krátkých filmů nebo filmové výběry kurátorů různého zaměření.

Výstavy a hudba

Filmový program doplní prohlídka filmových lokací na Landeku, výstava věnovaná filmovým plakátům, kterou připravil grafickýdesignér Bohdan Heblík, a fotograf Tomáš Hrůza uvede výstavu s názvem Vesnická romance. Na víkend se připravuje například ceremoniální snídaně s umělkyní Lucií Králíkovou (Efemér) či audiovizuální noc plná současné elektronické hudby a světelných instalací.

Sdílejte článek