Proměny kraje
01/09/2019 Jaroslav Baďura

Pavlačík: Díky Dnům NATO se o Ostravě mluví v celém světě

Zbyněk Pavlačík stojí u pořádání akce Dny NATO jako její zakladatel už od roku 2000.

Když jste v roce 2000 začínali, tušil jste, co se z původně regionální akce vyvrbí?
To asi netušil vůbec nikdo.

Proč ne?
V roce 2000 jsme dělali náš historicky první (česko-polský) letecký den na mošnovském letišti, konal se 14. října. V průběhu této akce jsme získali zkušenost, že v České republice není místo pro dva velké letecké dny – v té době byl velmi populární letecký den v Hradci Králové. Tehdy mě vůbec nenapadlo, že se to za pár let úplně prohodí.

Takže jste nechtěli Hradci konkurovat?
Přřišli jsme s odlišným konceptem akce, která bude založena na dvou pilířích: širokospektrální přehlídce maxima bezpečnostních složek, záchranářů a nekomerčnosti - s bezplatným vstupem pro návštěvníky. Po téměř dvaceti letech se ukázalo, že tento koncept byl opravdu velice nosný. Ačkoliv akce je úplně jiná než na začátku, tak jsme dnes hrdí na to, že je taková, jaká je, a že je Ostrava je na mapě nejprestižnějších evropských akcí tohoto typu. Dva výše zmíněné základní pilíře akce zůstávají zachovány.

Je po tolika ročnících ještě co vylepšovat, akcelerovat?
Naším cílem není dělat akci větší a větší. I když to může trošku znít jako ,,rouhání“, tak naším cílem není ani trhat návštěvnické rekordy, protože víme, jakou má areál kapacitu. Kdybychom se snažili každým rokem dělat nějaký rekord, tak by to do budoucna nemuselo mít pozitivní efekty – zejména z hlediska dopravy, která by nemusela úplně fungovat. I když akci děláme pro lidi, kvůli programu, tak práce na organizaci akce je rozdělena následovně: úsilí o co nejlepší program je asi třicetiprocentní a ze sedmdesáti procent je logistika, aby akce bez problémů proběhla. To samozřejmě návštěvník nevmíná, neřeší, což je vcelku přirozené, ale pro nás opravdu asi ze sedmdesáti procent svého času a energie věnujeme organizačně logisticko-bezečnostnímu zajištění akce.

Dostali jste někdy nabídku přesunout akci jinam? Například kvůli lepší dopravě, většímu prostoru?
V České republice není vůči Ostravě alternativa. Ostravské letiště je nejvhodnějším prostorem se všemi specifiky, které má. My k akci nepotřebujeme jen letiště jako takové, ale je zapotřebí také logistické zázemí blízkého velkého města. My v průběhu akce ubytováváme skoro tisíc lidí – a to jsou jen ti, kteří jdou přes nás, pak tady najíždějí další stovky hostů. Bez blízkého zázemí velkého města typu Ostrava se akce nedá zrealizovat. Nabídka jako taková nám ani nepřišla.

Pokud jde o program Dnů NATO, je vůbec ještě možné představit něco nového?
Samozřejmě! Před šesti lety jsme přišli s konceptem, který je v Evropě unikátní, a je to koncept partnerských zemí. Nevím o akci, která by takovýto koncept měla. Je to tedy tak, že každý rok se jedna země prezentuje v mnohem širším, zajímavějším spektru. Protože pro země je to také poměrně nákladná záležitost. Svědčí to o tom, že naše akce má i v evropském měřítku nějaké renomé, že na tyto naše nabídky reagují tyto země pozitivně. Dále se sem snažíme dostávat, řekněme, novinky. Měli jsme tu několik premiér, ale i derniér – prvních a posledních vystoupení na veřejnosti. Letos by na akci měla být první veřejná a současně světová premiéra nového českého letounu L-39NG, což by pro nás byla velká čest a prestiž. Finální rozhodnutí padne v návaznosti na probíhající zkoušky v polovině září. Dále jsme na akci měli i veřejné premiéry pozemních prostředků z celého světa, kdy nám německá firma přímým letem z Austrálie do Ostravy dopravila jejich bojové vozidlo Lynx, aby se odprezentovalo. Američané sem letos pravděpodobně dovezou vrtulníky, které se mají v roce 2023 zařadit do výzbroje.

Nestáváte vy se tak určitou skupinu armádních odborníků v podstatě veletrhem?
Ne, to v žádném případě. Od počátku říkám, že tato akce není ani výstava, natož veletrh. Tuto ambici nemáme, je to nesmysl. Veletrhy tohoto typu jsou v České republice dva, chtít dělat třetí je nesmysl. Síla naší akce je mimojiné založena také na tom, že to není ani výstava. Dochází tady právě k interakci mezi veřejností a odbornou veřejností.

Vyvíjí se nějak chuť či nechuť armád účastnit se této akce?
Od roku 2009 máme průměr asi šestnácti zemí, které se u nás každoročně s vojenskou technikou prezentují. To je na evrospké poměry velice slušné číslo vzhledem k tomu, že se akce koná každý rok. Možná je to až nadprůměrný počet. Bohužel můžu uvést jeden příklad, a to Turecko, kdy si Turecko Ostravu svého času vybralo jako takový hub do střední a východní Evropy, od roku 2011 se tady prezentovalo v nadstandardním měřítku. Nicméně za poslední tři roky jsme tureckou vlajku nevztyčili. Věřím ale, že se sem někdy vrátí. Není to o tom, že by to bylo o naší akci. Důvody jsou někde jinde.

Stává se někdy, že se naopak někdo chce účasnit, ale vy ho odmítnete?
Že bychom někoho někdy odmítli, to se tedy nestalo.

Je někdo nebo něco, koho byste tady hodně rád měl, ale zatím se to nedaří?
Nemůžu říct, že by se to nepodařilo. Velmi bych ale chtěl, aby se akce účastnila Austrálie a Japonsko, to je takový můj sen. Na podzim odlétám jednat o možnostech účasti Austrálie, tak snad to vyjde.

Na co byste čtenáře našeho magazínu letos pozval?
Myslím, že akce má sílu v tom, co všechno je tam možné k vidění. Obdobných akcí po Evropě jsem navštívil docela dost, ale akci s takovým širokým zázemím - od městské policie, přes vezeňskou službu, celníky, až po letectvo - není možné jinde vidět. Myslím, že v tom je naše síla a velké lákadlo. Jsem rád, že se akce od začátku jmenuje Dny NATO v Ostravě – nenapadlo nás, že se o Ostravě a této akci bude za pár let mluvit opravdu v celé Evropě i ve světě – a jsme za to rádi.

Zbyněk Pavlačík byl hostem exkluzivní rubriky Magazínu PATRIOT Host v Bernie's. Servis restaurace tentokrát přichystal snídani.

Čerstvý pomerančový fresh

Vejce Benedikt s dušenou šunkou a baby španátem

Pečená vejce se šunkou od kosti

Espresso a cappuccino, BIO CAFFÉ VERDE nejlepší sbíraná zrna z kontrolovaných ekologických plantáží

Domácí dezert

Sdílejte článek