Společnost
23/12/2017 Tomáš Svoboda

Posila za velké prachy: Vyplatí se Baníku raubíř Fillo?

Milióny létající vzduchem vidí fanoušci ostravského Baníku po hubených letech rádi. Klub se potřebuje v lize zachránit, a tak majitel Václav Brabec neváhá a platí. Podle všeho se zdá, že získá teplického bombarďáka Martina Filla, kterého chtěla i silná Plzeň. Bude z něj opravdová posila?

Argumenty ve prospěch přestupu jedenatřicetiletého ofenzivního hráče lze najít docela snadno. Jedenáct sezón v lize, 229 zápasů, 46 gólů, dva mistrovské tituly i slušné zahraniční angažmá.

To je vizitka Martina Filla, který byl v uplynulé sezóně nejen díky osmi vstřeleným brankám vyhlášen nejlepším záložníkem ligy. Jelikož je pořád v dobrém fotbalovém věku, dá se čekat, že v Ostravě zúročí své zkušenosti a že se na vysoké výkonnostní úrovni ještě několik let udrží.

Kdo si pamatuje, jak v srpnu v zápase Baníku proti Teplicím poslal ze hřiště rovnou do nemocnice brankáře Petra Vaška, jistě ví, že mezi baníkovce nemíří choulostivý tvůrce hry, ale přímočarý a tvrdý fotbalový raubíř, který se umí občas předvést i v nějakém tom vykřičeném podniku.

Ať se vám to líbí, nebo ne, mužstvo trenéra Radima Kučery, který si vysnil nekonfliktní partu plnou hodných až mdlých jedinců, může Fillo zdravě okysličit a probudit. V tomto směru bude pomocníkem Milana Baroše, který si údajně v celém transferu zahrál na sportovního ředitele.

Snad si na Bazalech při vánočních fofrech vzpomenou, že potřebují zlanařit také schopného brankáře a stopera. Soudě podle již potvrzeného příchodu útočníka Dame Diopa to zatím vypadá, že na jaře na plac vyběhne bývalý vynikající obránce Kučera a rukavice opráší trenér gólmanů Vít Baránek.

Ale teď už vážně k možným rizikům Fillovy ostravské anabáze. Skrývají se, jak to v životě bývá, hlavně v penězích a s nimi spojené motivaci.

„Požadavky hráče byly mimo naše možnosti, rozcházeli jsme se v řádech statisíců. Nechtěli jsme tedy hráči bránit a využili jsme také poslední možnost k jeho zpeněžení,” uvedlo teplické vedení k okolnostem přestupu, který by měl být dotažen v následujících dnech.

Zatímco ekonomicky střídmé Teplice, které před časem zveřejnily základní platy hráčů se stropem 90 tisíc měsíčně u těch nejlepších, svému klíčovému borci životní smlouvu nenabídly, Baník se rozhodl přeplatit i vážné zájemce z Plzně.

Podle toho, co se již objevilo v médiích, má Fillo dostat až 3 miliony korun za pouhý podpis smlouvy a měsíčně pak inkasovat 400 tisíc. Vypadá to, jako by se z Ostravy stala předsunutá gubernie Ruska, kam se za podobnými sumami obvykle odchází.

Majitel Baníku Václav Brabec to chce evidentně risknout a konečně projevit dlouho avizovanou solventnost. To víte, investice do zázemí pro mládež, za které sklízí spíše tiché uznání, nikdy nebudou tolik vidět jako útraty na ligové scéně.

Má to však háček. U mládeže si můžete na sklizeň ovoce počkat. V lize potřebujete mít výsledky hned. Každý bude čekat, že se Martin Fillo stane jejich okamžitým garantem. Za ty peníze to tak být musí. Od počátku bude hrát s nálepkou (předraženého) spasitele, který přišel všechny zachránit.

A to není zrovna ideální způsob, jak se prosadit v očích náročného ostravského fanouška…

Sdílejte článek