Kultura
27/04/2023 Petr Sobol

Požár na Stodolní, okradená prostitutka. Režisér hitu Spolu natáčel v Ostravě nový film

Snímek Spolu se Štěpánem Kozubem zasáhl českou filmovou scénu. Jeho režisérem a producentem byl David Laňka, který nyní chystá další film s názvem Jedna noc. Ten se natáčel i v Ostravě.

David Laňka s filmem Spolu zabodoval. A velkého úspěchu může dosáhnout také se snímkem Jedna noc, který bude řešit téma ztráty sexuální intimity. „Je to něco, o čem se moc nemluví, ale co v posledních letech devalvuje partnerské vztahy,“ řekl režisér Laňka v rozhovoru pro patriotmagazin.cz

Hlavní roli ve filmu Spolu hrál Štěpán Kozub, tentokrát jste zase natáčeli v Ostravě. Máte na tento region nějakou vazbu?

Mám z Ostravy a okolí spoustu přátel a spolupracovníků, takže je to pro mě kraj milý a přátelský, navíc fotogenický a atmosférický se spoustou krásných míst. Točit tady je radost. A co víc, film Jedna noc vzniká s podporou Moravskoslezského kraje, za což moc děkujeme. Téma, o kterém vypráví, je důležité, a i díky této podpoře může vzniknout.

Máte to tady rád? Cestujete sem i mimo práci? Co se vám na místním prostředí a lidech líbí?

Práce je hodně, času málo, a tak jsem na Ostravsku méně, než bych si přál. Ale když už jsem tady, vždy se sejdu s přáteli, zajdeme do nějaké pěkné kavárny, jako je třeba Café Daniel, nebo pro úžasné sýry do Sheep Shopu. Co se mi na místních lidech líbí, je to, že si na rozdíl od lidí v Praze na nic nehrají. Jsou jací jsou, což je skvělé.

Vaše spolupráce se Štěpánem Kozubem byla velmi úspěšná. Nepřemýšlel jste, že byste jej obsadil i do snímku Jedna noc?

Chvilku jsme se Štěpánem koketovali, že by se objevil v jedné takzvané cameo roli. Ale nakonec jsme se rozhodli soustředit na jiný projekt, na kterém začneme hned po dokončení Jedné noci pracovat, a který bude pro Štěpána další výjimečnou hereckou příležitostí. Bude to náročný projekt, dobový, ale krásný.

Můžete prozradit, o čem snímek Jedna noc bude?

Je o mladém manželském páru s půlročním dítětem, který se vinou špatného rozhodnutí a několika nevýhodných půjček dostal do finanční krize, do exekucí, a tak manželka na splátky přispívá provozováním sexuálního livechatu. A tohle rozprodávání jejich partnerské intimity jedné noci vyústí v to, že se manžel rozhodne s tím něco udělat. My sledujeme jeho cestu od jednoho rozhodnutí k druhému, ale otázkou je, jestli jimi nezabředává do ještě většího průšvihu.

Spolu bylo postaveno na vynikajících výkonech mála herců. Bude to podobné i nyní?

Ano. Hlavní role hrají Adam Ernest a Vanda Chaloupková, a jejich role na ně kladou opravdu veliké herecké nároky. Situace, které jejich postavy musí řešit, jsou niterné a já musím říct, že výkony, které Adam s Vandou předvádí, jsou neskutečné. A nijak za nimi nezaostávají ani Pavlína Balner a Martin Cikán, kteří ve filmu hrají sice menší, ale pro příběh nesmírně důležité role. A zapomenout nesmím ani na Kamilu Janovičovou, která si svou roli užila doslova s rozkoší.

Vychází Jedna noc z nějakého skutečného příběhu?

Ano, nepřímo náš film vychází z několika skutečných příběhů, ale jen rámcově. Film ovšem není o tom, jak je těžké dostat se z finanční krize vedoucí k osobnímu bankrotu, ale především o ztrátě sexuální intimity. Mladí lidé dnes kvůli tomu dokážou zoufale hledat partnera na celý život, a přitom zároveň každou noc spát s někým jiným. Ale nevylučuje se to? Podle mě ano, protože sexuální intimita má být něčím výlučným, určeným jen pro partnery, kteří k sobě něco cítí. Nemělo by to být něco, co vystavujeme a zpeněžíme. Protože když se stane "rohlíkem na krámě", tak si jí přestaneme vážit.

Film Spolu lidi emočně hodně zasáhl. Očekáváte něco podobného i tentokrát?

Pevně věřím, že ano. Protože Jedna noc je o lidech. Je o běžném páru, o problémech ve vztahu, které víceméně řeší každý z nás. Myslím si, že film Spolu lidi oslovil právě proto, že sledoval příběh rodiny, jaký všichni známe ze svého okolí, nebo jaký sami máme. A právě proto věřím, že Jedna noc k lidem promluví podobně jako Spolu.

Natáčeli jste taky v Ostravě. Prozradíte, kde všude?

Aby to nebyl jen výčet míst, tak prozradím i to, co jsme točili. Zapalovali jsme billboard na Stodolní, rozbíjeli výlohu ve Vítkovicích, okrádali prostitutku v Libušině ulici, tomcruisovský běh si dal Adam Ernest Českobratrskou ulicí, opravovali jsme silnici v Blahoslavově ulici a zenovali jsme u Ostravice u lávky z centra města k Bazalům.

Kdy bude film hotový? A kdy by měl jít do kin?

Buď letos na podzim, nebo na jaře 2024. Záleží na tom, v tuto chvíli ještě jednáme s festivaly, které stojí o světovou premiéru našeho filmu, a podle toho se rozhodne.

Chystáte i nějaké další projekty?

Na sklonku prázdnin budeme natáčet pokračování seriálu Bodyguardi, na podzim pak dětský film Útěk, a pak je tu ten projekt se Štěpánem Kozubem, o kterém ale zatím z pověrčivosti nic neprozradím.

Ještě zpátky ke Spolu. Film měl obrovský úspěch a skvělé kritiky. Štěpán Kozub byl spojován i s Českým lvem. Bylo vám líto, že ho nezískal?

Beru tyhle věci tak, jak jsou. Filmů bylo loni do kin uvedeno mnoho a mezi nominované se mohly dostat jen některé. Ale protože jsem viděl všechny české filmy nominované na Českého lva, tak jsem přesvědčen, že Štěpán Kozub, Veronika Žilková i Kamila Janovičová ve Spolu odvedli herecké výkony nejen srovnatelné s těmi, kteří byli nominováni, ale některé i převyšovali. Myslím, že jejich výkony neměly být takhle opomenuty.

Sdílejte článek