Společnost
18/11/2015 Jaroslav Baďura

Přes noc reprezentantem. Začíná velký fotbalový příběh jménem Tomáš Hykel?

Bylo to utkání Frýdku-Místku s Mohelnicí. Osmnáctiletý Tomáš Hykel netušil, že na tribuně sedí reprezentační trenér kategorie do 20 let Martin Svědík. Po utkání za Tomášem zašel a řekl mu, aby na druhý den přijel do Prahy na sraz reprezentace. Za tři dny poté už hrál v dresu České republiky proti Anglii.

Většina špičkových fotbalistů prochází směrem nahoru mládežnickými reprezentačními týmy, ale jsou i výjimky, jichž si fotbaloví odborníci z nejrůznějších důvodů všimnou až později.

Čerstvě devatenáctiletý Tomáš Hykel z Kopřivnice je jedním z takových fotbalistů. Začínal v žáčcích v Kopřivnici, za starší žáky už hrál v Hranicích, za dorost a následně za muže teď hraje ve Frýdku-Místku.

A právě v dresu Frýdku-Místku, v pohárovém utkání v Mohelnici, zaujal Tomáš Hykel reprezentačního trenéra Martina Svědíka. „Když za mnou přišel po zápase, abych na druhý den přijel do Prahy, odkud se poletí na dva zápasy s Anglií, myslel jsem, že se mi to všecko jenom zdá,“ vypráví Tomáš.

Fotbalová reprezentace do dvaceti let.

Fotbalová reprezentace do dvaceti let.

A sen po prvním reprezentačním srazu neskončil. Tomáš Hykel se zúčastnil i toho následujícího, kde odehrála reprezentace utkání s muži Baníku Ostrava a Karviné. A byl povolán i na další reprezentační dvojutkání s Nizozemskem do Znojma a Brna.

Jak moc zamotaly události posledních týdnů hlavu klukovi, který sní o tom, že jednou bude hrát českou ligu? „Taťka mi říká, abych byl nohama na zemi, na jaře maturuju, pak se budeme bavit, co dál,“ říká Tomáš, který ve Frýdku-Místku chodí na střední odbornou školu, obor mechanik seřizovač.

„Na Tomášovi je vidět, že už nějakou dobu hraje za muže a má tak více zkušeností. Je to typický křídelní hráč, umí hrát zprava i zleva, vyniká v rychlosti,“ říká trenér reprezentace do dvaceti let Martin Svědík. Na čem Tomáš musí zapracovat, je podle trenéra fotbalové myšlení a taktika.

„Zapadl dobře do party, je skromný, má opravdu dobrou povahu. Na hřišti nevypustí žádný souboj. Řekl bych, že Frýdek-Místek asi nebude jeho konečným klubem,“ říká o hráči, který má zatím za reprezentaci jednu gólovou asistenci, trenér Svědík.

Dravý, houževnatý a rychlý záložník Tomáš Hykel se v reprezetaci učí hrát fotbal, který vždycky miloval. „Oproti Frýdku-Místku, kde se hraje více silově a je to více o soubojích, má reprezentační fotbal dvacítek mnohem více techniky a dalších fotbalových dovedností,“ říká Tomáš Hykel.

Další reprezentační sraz hráčů do dvaceti let se koná v březnu v Turecku. Bude i na jaře pokračovat velký fotbalový příběh nenápadného kluka jménem Tomáš Hykel?

 

Sdílejte článek