Nejnovější zprávy: Když Ostravou kráčeli sloni a lvi. Před 60 lety zanikl stálý cirkus Beskyd Ničivý požár v garážích DPO způsobilo nabíjení elektrobusu

Politika

Přijďte k volbám, má to smysl, říká Petr Fiala

V regionu se v minulosti řada věcí podařila, je potřeba navázat na to dobré a v tom pokračovat - při návštěvě Moravskoslezského kraje to v rozhovoru pro Magazín PATRIOT řekl předseda ODS Petr Fiala.

Petr Fiala. Foto: Archiv

Jaký je váš vztah k našemu regionu?
Výborný. Sám žiji v Brně, mám proto ke všemu moravskému a samozřejmě slezskému velmi blízko. Do Ostravy jezdím často pracovně, ale i ve svém volném čase - pravidelně se účastním třeba Colours of Ostrava, když vydám nějakou knihu, tak jsem často zván do ostravského Knihcentra na autogramiády. To jsou vždy velice příjemné návštěvy.

V čem spatřujete možný rozvojový potenciál Moravskoslezského kraje?
Znám řadu evropských regionů, které prochází restrukturalizací a vidím v tom jistou šanci. Restrukturalizace regionu musí směřovat k tomu, že se region stane atraktivním, musíte lidem nabídnout nová pracovní místa, ale také kvalitu života, vččetně životního prostředí. V regionu se v minulosti řada věcí podařila, je potřeba navázat na to dobré a v tom pokračovat. Obrovský kus práce zde odvedl Evžen Tošenovský a já jsem proto rád, že za nás nyní znovu kandiduje do Evropského parlamentu.

Zdejší region čelí problému odlivu mladých lidí z regionu. Existují podle vás účinná opatření, jak tuto problematiku řešit?
To je velký problém Moravskoslezského kraje. Existuje na to jediné řešení – nabídnout lidem kvalitní prostředí pro život, pracovní místa, kvalitní vzdělání. To je odpovědností a úkolem nás všech.

Jakou roli v této oblasti má vzdělávací systém a úroveň středních a vysokých škol v regionu? Pocházíte z Brna a jak je všeobecně známo léta jste tam v této oblasti působil, Brno je dnes na vzestupu v oblasti vědeckých programů, výzkumu, IT...
Tato vláda bohužel problémy ve školství neřeší, spíše je prohlubuje. Naše děti mají problémy v některých znalostech, například matematiky a přírodních věd, není zájem o technické a přírodovědné disciplíny, náš pedagogický sbor stárne. Musíme s naším vzdělávacím systémem něco dělat. Potřebujeme mít kvalifikované lidi s nejlepším možným vzděláním. Pouze tak se Česká republika může vrátit na špici v Evropě a ve světě. Jako bývalý rektor například sleduji dění na ostravské univerzitě a musím říci, že tam se za poslední roky udělal obrovský kus práce. Tímto směrem je třeba jít.

Čekají nás volby do Evropského parlamentu. Co říkáte na neochotu části veřejnosti účastnit se těchto voleb? Co s tím?
Snažím se lidi přesvědčit, aby lidé k volbám přišli. To je samozřejmě i důvod toho, proč jsem do Ostravy přijel. Jsou to bezpochyby nejdůležitější volby do EP v historii. Rozhodne se v nich, zda se EU zreformuje nebo se bude dál prohlubovat krize. Pokud lidem na vývoji naší země záleží, vyzval bych je, aby šli volit a podpořili ODS. Jsme hlasem zdravého rozumu, z EU nechceme vystupovat, ale ani bezhlavě přijímat vše, co z Bruselu přijde. To je vize ODS, silně hájit naše národní zájmy a zlepšit fungování Unie.

A tipnete si váš výsledek v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu?
Nikdy netipuji, bude navíc záležet na volební účasti. Pevně ale věřím, že voliči podpoří reformu EU, kterou nabízí ODS. Česká republika navíc zaznamenala jeden obrovský úspěch, o němž česká média mlčí – v čele naší kandidátky stojí Jan Zahradil, první takzvaný „spitzenkandidát ze střední a východní Evropy vůbec. To je úspěch, na který by ODS, ale i celá ČR měla být hrdá. A na druhém místě naší kandidátky je Evžen Tošenovký, kterého v Moravskoslezském kraji nemusím nikomu představovat. Na náš tým se voliči mohou spolehnout.