Nejnovější zprávy: Mladý muž (23) zemřel při tragické srážce dvou aut ​Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit rikša

Politika

Případ obžalované rady Frýdku-Místku bude soud řešit v listopadu

Soud začne v listopadu řešit případ údajně předražených zakázek frýdecko-místeckého magistrátu na čištění městských příkopů. Na lavici obžalovaných usedne 15 lidí. Jde o dřívější i současné členy městské rady a jednoho vedoucího úředníka.

Podle obžaloby městu v roce 2010 způsobili škodu přesahující šest milionů korun, řekl dozorující státní zástupce Ladislav Hradil. Frýdecko-místecký soud dnes pokračoval v projednávání další kauzy spojené s vedení města. Jde o údajně zmanipulované veřejné zakázky.

Obžaloba v případě čištění příkopů už byla podána před časem. „První hlavní líčení v této věci soud nařídil na 30. listopadu, a to na čtyři dny,“ uvedl Hradil. Mezi obviněnými je i bývalá senátorka a dřívější radní Frýdku-Místku Eva Richtrová (ČSSD). Právě kvůli ní policie se vznesením obvinění v tomto případě vyčkávala. „Obvinění jsme chtěli vznést už dříve. Byla ale senátorkou a měla imunitu. Senát ji tehdy k trestnímu stíháni nevydal. Policie musela počkat,“ řekl Hradil.

Bývalá politička podle obvinění v roce 2010 hlasovala pro údajně předraženou zakázku na čištění a hloubení městských příkopů. V tomto případě podle Hradila městu vznikla škoda 1,8 milionu korun. Richtrová vinu odmítá. „Je to útok na celou komunální politiku. Vybírali jsme z nabídek 16 firem a vybrali tu nejnižší. Nyní po letech přijde někdo a tvrdí, že to mohlo být ještě levnější,“ řekla už dříve.

Policie v souvislosti s frýdecko-místeckými příkopy obvinila 15 lidí. většina z nich stejně jako Richtrová zasedali v radě. Jde o šest zakázek, Richtrová byla přítomna jen při jednom hlasování, v celkové hodnotě víc než deset milionů korun. „Celkovou škodu znalci vyčíslili na víc jak 6,2 milionu korun. Cena za vyčištění metru příkopu byla stanovena na 1575 korun, předražení bylo o víc jak 100 procent,“ tvrdí Hradil.

Tato kauza k soudu teprve míří. Další, která se dotýká vedení radnice, naopak končí. Pravděpodobně v lednu soud vynese rozsudek v případě údajně předražených veřejných zakázek. Případ soud projednával dnes a další jednání je naplánováno na čtvrtek. Mezi desítkou obžalovaných jsou například primátorův náměstek Dalibor Hrabec (nestraník) či ředitel městské policie Milan Sněhota.

Podle obžaloby jde o 20 veřejných zakázek v úhrnném objemu kolem 12 milionů korun. Výběrová řízení u podlimitních zakázek byla podle obžaloby připravena pro konkrétního, předem určeného vítěze tak, aby jiný vítěz nebyl možný. V jiných případech se podle obžaloby další zájemci přihlásili do výběrového řízení jen formálně.

Obžaloba byla původně podána na 34 fyzických osob. U 16 z nich už ale bylo stíhání podmíněně zastaveno, popřípadě se s nimi žalobce dohodl na vině a trestu. „Přiznali se ke svému podílu na trestné činnosti a usvědčují i ty některé další, na které byla podána obžaloba,“ řekl žalobce Hradil.