Kultura
30/04/2023 Roman Vojkůvka

Recenze: Invalida je skvělá komedie. Září v ní Godla, ale i ostatní

Prchlivý údržbář Laco vyhodí synovi magnetofon z okna. Svého činu záhy lituje a chce mu koupit nový. Falešným prodejcem sterea je vylákán za město, tam okraden partou delikventů, zmlácen a vhozen do kanálu, ke kterému ukradli chlapci z blízké cikánské osady poklop.

Když jej jdou pod dohledem strýce Gaba vrátit, najdou Laca ležet na dně. Povede se jim ho zachránit, Laco je ale po pádu ochrnutý od pasu dolů. Musí se smířit se skutečností, že už se nikdy nepostaví na vlastní nohy, udobřit se s rodinou a hlavně, pomstít se inkriminované bandě grázlů financovaným zkorumpovaným starostou. To vše za pomocí Gaba, který si klade za vinu, že je Laco nadosmrti upoután na invalidní vozík.

Devadesátá léta od západu na východ jsou ideálním obdobím pro filmaře, kterým nestačí snímat uměle vyhlížející postavy chatující na messengeru, či pořizující si selfie. Kriminalita i podnikání v oněch časech vzkvétaly, zločinec a podnikatel byli mnohdy jedna a tatáž osoba a kdo se nepřizpůsobil dravému trhu, záhy zmizel v propadlišti dějin.

Spojení odcházejícího a nastupujícího přináší jedinečnou módu, normalizační umělce překabátěné v hitmakery a obskurní propojení socialistické architektury s kapitalistickými neony. Trh nabízí vše legální i nelegální, kdo má zájem, bez větších problémů sežene tvrdé drogy a funkční zbraně. Režisér Jonáš Karásek a scénárista Tomáš Dušička si tedy pro svou mstitelskou akční komedii nemohli vybrat lepší období a všeho výše uvedeného v ní umně využívají.

Invalida je přehlídkou originálních existencí a výrazných figurek, jejichž charaktery i obsazení jsou bez debat geniální. Bezchybný je především Gregor Hološka jako cholerický údržbář Laco, který, pokud má součástky, umí opravit cokoliv, od šicího stroje přes historické střelné zbraně, včetně trombónu, jehož rozšířená hlaveň plive sekané olovo (nebo šrouby a matice) do tří světových stran.

Krok s ním zdatně drží Zdeněk Godla jako prostý a dobrosrdečný Gabo, který se bezelstně navleče do uniformy SS, neboť je šik, z dobrého materiálu a značková (od Hugo Boss). Lepší herecký výkon Godla dosud nepodal.

Coby zástupci opačné strany zákona zdatně sekundují hlavním hrdinům hodný a hodnější policista (Ivo Gogál a Daniel Fischer), z nichž druhý jmenovaný je zároveň autorem detektivních románů, romantizujících jeho vlastní pracovní zážitky.

Mezi gangstery jsou vesměs skvěle vybrané typy (výrazný je zejména majitel videopůjčovny a producent pornofilmů zvaný Pražák), stejné je to i se zbytkem vedlejších rolí, v čele s ruským hlídačem muzea (Jevgenij Libezňuk), bývalým rudoarmějcem, jenž neváhá nasadit život za záchranu čepice Milana Rastislava Štefánika.

Tvůrci si jednoduše dělají srandu ze všeho a ze všech. Pravda, někomu nakládají víc, jiným trochu straní, ale výsledek je vyvážený tak, aby se neurazil nikdo, nebo naopak všichni.

Akční scény jsou na vysoké úrovni (Karásek ukázal, že akci umí už ve filmu Amnestie), nápaditě propracované a kladoucí důraz na následky (tedy, dostatečně krvavé). Potěšující je, že oba zmíněné segmenty (tedy humor a akce) nejsou ve filmu vedle sebe, ale fungují jako jeden provázaný celek.

Shrnuto, Invalida je velmi povedená gangsterská drsná komedie, oscilující kdesi mezi Tarantinem a Guyem Ritchiem, přičemž si od každého bere to lepší. A hlavně, nepostrádá, přidanou domácí hodnotu, která snímku dodává nepopiratelnou jedinečnost.

Invalida, SR/ČR, komedie, akční, 2023, 108 min, distribuce v kinech Cinemart

100%

Sdílejte článek