Společnost
12/01/2016 Jaroslav Baďura

Rekord 21500 diváků na venkovním hokeji nemá Brno, ale Ostrava. Je už z roku 1949!

Návštěva 21500 diváků z 8. ledna, kdy se na venkovním kluzišti stadionu Za Lužánkami utkala Kometa Brno a Sparta Praha, není nejvyšší v historii, jak se leckde uvádí. V Ostravě 27. ledna 1949 přišlo na přátelské utkání mezi reprezentacemi ČSR a USA před mistrovstvím světa ve Stockholmu rovných 22 000 diváků!

Na historický ostravský rekord upozornil oficiální web HC Vítkovice Steel, který připomenul vzpomínky vedoucího zimního stadionu Josefa Kotase Viléma Janušky.

„Mezinárodní zápasy se po válce hrávaly většinou jen v Praze na Štvanici. Nám se ale podařilo přesvědčit hokejový svaz, aby jedno utkání sehrála naše reprezentace v Ostravě, a hned jsme zaznamenali rekordní návštěvu,“ popsal okolnosti tehdejší přípravy venkovního utkání Vilém Januška.

Tehdy ještě ne zcela zastřešený stadion Josefa Kotase praskal ve švech. Na neuvěřitelný hokejový den vzpomínal vedoucí zimního stadionu Josefa Kotase Vilém Januška takto: „Domluvilo se přátelské utkání Československo – Spojené státy americké. Američané už tehdy v lednu 1949 před mistrovstvím světa ve Stockholmu brousili po Evropě. Československo bylo po titulu mistrů světa z roku 1947 a po stříbrné olympiádě 1948 nejlepším evropským hokejovým mužstvem, a tak fanouškovské zaujetí neznalo hranic.“

Lidé vzali zápas 27. ledna 1949 útokem a tenhle rekord v návštěvnosti asi bude v Ostravě na věky věků. Už v předprodeji se podařilo prodat 19 000 vstupenek, tehdejší provozní výbor ale pokračoval dále v prodeji, a tak se stalo, že ti, kdo přišli dříve, si koupili vstupenku a šli na stadion, později dorazili další, kteří měli také platné vstupenky a tlačili se dále na stadion.

„Na tribuny se nakonec nacpalo rovných 22 000 diváků! Do hlediště se diváci dostávali nejen přes vchody, které ale byly už těsně před zápasem zcela ucpané, ale i přes okna správní budovy, po okapových rourách a po požárních žebřících. Na tribuně A dokonce pod návalem diváků prasklo provizorní zábradlí po celé své délce. Naštěstí se nikomu nic nestalo,“ vzpomínal Vilém Januška.

Největším problémem bylo tak jen to, že se na stadion málem nedostali Američtí hokejisté, kteří se do výstroje převlékli už v hotelu a na stadion tak šli až na poslední chvíli a pak nějaký čas trvalo, než se podařilo je do útrob stadionu dostat. „Prostě tohle Ostrava nikdy před tím nezažila a myslím, že ani nikdy znovu nezažije,“ uzavřel pamětník.

Sdílejte článek