Proměny kraje
17/12/2018 Jan Smekal

​Revitalizace navýšila kapacitu domova. Jeho chloubou je zimní zahrada

Senioři žijící v Domově Letokruhy v Budišově nad Budišovkou se mohou nově těšit z příjemného prostředí.

To tady vzniklo díky rozsáhlé rekonstrukci, kterou si toto zařízení žádalo. Dříve tady chyběl i bezbariérový přístup, který starší lidé tolik potřebují.

Obyvatelé Domova Letokruhy mají nově k dispozici bezbariérově přístupnou terasu na střeše nové přístavby, která zahrnuje také prosklenou zimní zahradu. V domově vzniklo celkem pět komunit s vlastním obývacím pokojem, kuchyňským koutem a dostatečným počtem hygienického zázemí.

„Z revitalizace a nové přístavby máme velikou radost. Navýšila se díky ní kapacita z 45 na 60 uživatelů, přičemž seniorů a žádostí o ubytování u nás stále přibývá. Jsme moc rádi, že jsme díky rekonstrukci mohli vyjít vstříc alespoň některým zájemcům o naše sociální služby,“ uvedla ředitelka Domova Letokruhy Kamila Molková.

„Ještě dnes evidujeme minimálně čtyřicet žádostí od lidí, kteří mají zájem využívat naše sociální služby a bohužel tuto poptávku už nejsme schopní pojmout,“ dodala s tím, že v domově vznikly jedno a dvoulůžkové pokoje s novými sociálními zařízeními. „Vznikl také nový typ bydlení pro naše uživatele, a sice komunitní bydlení rodinného typu, za což jsme velice rádi,“ poznamenala Molková.

Největší chloubou Domova Letokruhy je podle ní změna koncepce péče. „Ta spočívá v tom, že u nás i lidé s demencí, tedy vážným onemocněním mozku, jsou schopní se lépe orientovat,,“ zdůraznila Molková. „Oproti ostatním zařízením podobného typu se lišíme také našimi speciálními ošetřovatelskými metodami, jako je bazální stimulace a péče o lidi s demencí,“ pokračovala.

Za pomyslnou třešničku na dortu pak Kamila Molková označila zimní zahradu, která je celoročně vytápěná, takže ji obyvatelé domova mohou využívat celý rok.

„K této zahradě náleží ještě letní terasa, ze které je nádherný výhled do okolí. Je tady krásná příroda a je odtud vidět dominanta Budišova, a sice barokní kostel,“ přiblížila Molková. „Uživatelé tyto prostory využívají plnými doušky i se svými rodinnými příslušníky, kteří za nimi jezdí na návštěvy. V této zahradě probíhá každý týden kavárnička a hospůdka pro naše uživatele. Pravidelně se tady koná i cvičení jógy,“ popsala.

Domov Letokruhy v Budišově nad Budišovkou po jeho rekonstrukci slavnostně otevřeli představitelé Moravskoslezského kraje v čele s hejtmanem Ivo Vondrákem.

„Když je člověk mladý, nepřemýšlí o tom, kde bude žít, až bude starý. Až je potom trochu starší, tak nad tím začíná přemýšlet. Pokud se přijdete podívat sem, do tohoto nádherného místa, odpovídá mé představě o tom, jak by se o mě lidé mohli postarat, až to budu potřebovat,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Nejde jen o budovu, ale také o lidi, kteří tady pracují. Jsem moc rád, že se nám podařilo vytvořit takto úžasné místo pro starší lidi,“ dodal.

Ivo Vondrákovi se líbí také to, jakým způsobem se tady starají o klienty. „Fungují tady principy bazální stimulace, jsou tady místa, která jim připomenou jejich mládí a takto by to mělo být. Stáří by nemělo být jen o tom, že člověk někde leží, ale že má možnost se pobavit s ostatními, což odpovídá zdejšímu komunitnímu způsobu života.“

Revitalizace budovy Domova Letokruhy v Budišově nad Budišovkou odstartovala v roce 2015, samotná realizace stavby začala v roce 2017 a trvala rok a tři měsíce. Moravskoslezský kraj na tento projekt vyčlenil 27 milionů korun, zbytek zaplatilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.

Sdílejte článek