Společnost
04/02/2022 Petr Sobol

Revoluční novinka. Operatérům fakultní nemocnice pomohou roboti

​Urologie, chirurgie a gynekologie. Zatím tyto tři obory budou mít na operačních sálech FN Ostrava možnost pracovat i s pomocí robota.

Tam, kde končí možnosti laparoskopické chirurgie, nastupuje robot. I tak přibližují laikovi přínos nového přístroje s označením da Vinci Xi Dual Console Surgical Systém lékaři, kteří mají s touto operační technikou bohaté zkušenosti. „V okamžiku, kdy si operatér zasedne do konzoly, tak je to jako kdyby se do dutiny břišní ponořil. Má daleko detailnější pohled, větší přehlednost, což samozřejmě znamená větší preciznost toho výkonu,“ popisuje přínos robota Lubomír Martínek, který je pověřen zastupováním přednosty Chirurgické kliniky FN Ostrava. Zároveň představuje i další robotovy přednosti: „On má ještě na zakončení operačního nástroje další kloub, který umožňuje ve stísněném prostoru dělat věci, které neumí ani lidská ruka, ani laparoskopický instrument.“

Nejvíce robotických výkonů budou provádět lékaři Urologické kliniky a Gynekologicko – porodnické kliniky FN Ostrava. „Předpokládáme, že tuto techniku teď v prvním roce využijeme u přibližně stovky pacientů s nemocemi ledvin a prostaty. Počítáme ale s tím, že v dalších letech bude počet robotických výkonů, které jsou i pro organismus operovaných mnohem méně zatěžující, narůstat,“ uvedl Michal Grepl, přednosta Urologické kliniky FN Ostrava, kterého doplnil zástupce přednosty Gynekologicko – porodnické kliniky Jaroslav Klát: „Lékaři našeho Onkogynekologického centra budou robotický systém využívat především v operační léčbě pacientek s karcinomem dělohy a částečně i u vybraných pacientek s karcinomem čípku děložního.“

Robot je vybaven dvěma operačními konzolemi. Podobný přístroj má v České republice jen Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. „Kromě operujícího chirurga může být u druhé konzoly mentor, který vede toho, který je v tréninku. A to je pro výchovu operatérů velmi významné,“ vysvětlil docent Martínek.

Robotický systém dodala firma Intuitive Surgical Sarl ze Švýcarska, která zvítězila ve veřejné zakázce. „Jeho celková cena je 131 milionů korun bez DPH a zahrnuje v sobě nejen samotný operační přístroj (60 mil. Kč bez DPH), ale zároveň plný pětiletý pozáruční servis včetně dodávky všech náhradních dílů, sofistikovaných instrumentů a spotřebního materiálu. A jeho nákup byl spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj – REACT EU,“ řekl náměstek ředitele pro techniku a provoz Marek Tabašek.

Sdílejte článek