Společnost
12/05/2023 ČTK

Roční holčička z ostravského babyboxu dostane nový domov. Kde bude vyrůstat?

Přibližně roční holčička odložená v neděli do babyboxu v Městské nemocnici Ostrava bude svěřena do péče příbuzné, která projevila zájem o dítě pečovat. Rozhodl o tom soud. Novinářům to sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.

"Soud rozhodl předběžným opatřením o svěření dítěte, nalezeného v babyboxu, do péče příbuzné. Rozhodnutí předcházela řada kroků, bylo zapotřebí mimo jiné zjistit jak informace k identitě dítěte, tak k zajištění vhodného zázemí pro něj," uvedla mluvčí.

Dívka byla 250. dítětem, které bylo v Česku do tohoto zařízení uloženo, letos jde o čtvrtý případ. Takto staré děti ale bývají do babyboxů odkládány jen velmi zřídka. Jakmile je dítě do babyboxu vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou alarm, který upozorní personál. "Ujmou se jej zdravotníci z dětského oddělení, zjistí jeho zdravotní stav, poskytnou mu potřebnou péči a současně uvědomí sociální pracovníky orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD)," připomněla postup péče o odložené děti Pokorná.

Dodala, že náhradní rodinnou péči pak řeší sociální pracovníci Magistrátu města Ostravy, kteří v případě potřeby vyhledávají nejdříve pro dítě pěstouny na přechodnou dobu. "Smyslem sociální práce je najít opuštěnému dítěti v co nejkratším čase nové rodinné prostředí. Soud zpravidla v řádech hodin po podání návrhu rozhodne, kdo bude o dítě pečovat, než se pro něj najde nejlepší dlouhodobé řešení," řekl vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu Zdeněk Živčák.

Podle něj se tak dítě fakticky během několika dnů dostane do bezpečného prostředí, zpravidla k pěstounům na přechodnou dobu. "Přestože v aktuálně řešeném případě bylo dítě svěřeno do péče příbuzné, jde o méně častou možnost. Pěstouni jsou profesionální pečující, kteří přijmou opuštěné dítě do své rodiny a zajistí mu veškerou potřebnou péči i citový vztah,“ řekl Živčák. Jakmile je dítě umístěno k pěstounům na přechodnou dobu, pokračují pracovníci OSPOD v hledání nejvhodnějšího stabilního řešení. "Souběžně dohlížejí na to, jak dítě v náhradní péči prospívá a případně i na jeho další potřeby," řekla Pokorná.

Dodala, že sociální pracovníci řeší i situace, kdy se rodiče rozhodnou, že své dítě chtějí zpět do vlastní péče. "Projevit zájem však poté nestačí. Rodičovství musí být prokázáno v soudním řízení, kdy soud stanoví identitu dítěte. Mohou být nařízeny také genetické testy, tyto mohou absolvovat jednak ženy, které dítě porodily, či rodiče, kteří předloží rodný list dítěte. Podmínkou je ovšem intenzivní spolupráce rodičů se sociálními pracovníky a prokázání skutečnosti, že rodiče jsou schopni zajistit dítěti potřebnou péči a vhodné podmínky pro jeho výchovu," řekla mluvčí.

V Česku je v provozu 85 babyboxů. Na 1. června se chystá otevření moderního babyboxu v nemocnici v Neratovicích na Mělnicku, kde je původní schránka technicky zastaralá. První babybox byl instalován v roce 2005. Deklarovaným cílem babyboxů je předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy ale mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Sdílejte článek