Kultura
27/03/2018 Jaroslav Baďura

Soutěž Slezská novinářská fotografie zná vítěze. Uspěl i Martin Straka

​Mezinárodní soutěž Slezská novinářská fotografie má za sebou v pořadí už 15. ročník. A taky zná nové vítěze této prestižní přehlídky fotoreportérského umění. Její porotci také zaznamenali nový trend v tomto oboru – nárůst snímků s abstraktním vyjádřením.

Nejvyšší ocenění si ze včerejšího slavnostního předávání cen odnesl Krzysztof Goluch za cyklus V práci, druhý je Janusz Cedrowicz s fotografií S nohama v oblacích a třetí příčka patří Maciejovi Jarzebskiemu za cyklus Surreal Silesia.

Ocenění se dočkala i práce českého autora Martina Straky, nyní už čtyřnásobného laureáta této soutěže. Za snímek pořízený na festivalu BEATS FOR LOVE získal speciální cenu Katovice, město zahrad.

„Byl jsem jedním z oficiálních fotografů festivalu. Organizátoři si mě najali na jeden den a jednu noc. Hudebních obrázků jsem tam udělal plno, ale tenhle mám nejradši," vysvětluje historii snímku oceněný autor a dodává: „Vždy, když fotím koncerty, festivaly, koukám na diváky, chodím mezi nimi. A tento snímek navíc symbolizuje název samotné akce. Byl to jeden jediný záběr. Láskyplná chvíle byla vášnivá a poutavá, nicméně rychlá...“

Porotkyně Kateřina Lata srovnala přístup Martina Straky k zachycení rozhodujícího okamžiku s tvorbou zakladatele moderní fotožurnalistiky Henriho Cartiera Bressona.

Spolupořadatelé soutěže - Syndikát novinářů Moravskoslezského a Olomouckého kraje a Slezská knihovna v Katovicích - letos přijali přes 500 snímků 52 českých a polských autorů. Mezinárodní porota v čele s profesorem katovické Akademie výtvarného umění Marianem Oslizlem jich nakonec do finále vybrala 140.

„Letos mě zaujaly především fotografie se surrealistickým viděním Slezska, života mentálně postižených, chudoby, ale i radosti ze života. Ve srovnání s dřívějšími ročníky jsem zaznamenala méně náboženských témat i demonstrací proti porušování práv žen či ústavy,“ popisuje přihlášené snímky Martyna Radlowska-Obrusník, porotkyně a předsedkyně Syndikátu novinářů Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

Finálové snímky z 15. ročníku mezinárodní soutěže Slezská novinářská fotografie jsou teď k vidění na výstavě ve Slezské knihovně v Katovicích. Odtud se letos na podzim přesunou také do Ostravy.

Sdílejte článek