Proměny kraje
12/12/2018 Jaroslav Baďura

Svět techniky zahájil unikátní výstavu Tělo a technika

​Právě dnes otevřel Svět techniky v Dolních Vítkovicích zbrusu novou, a vůbec první vlastní expozici s názvem Tělo a technika – jak technika pomáhá hendikepovaným.

Vznikala více než 1,5 roku a její rozpočet je bezmála 5 milionů korun. Dvacet interaktivních exponátů inspirovaných skutečnými lidskými příběhy dokazuje, že dnešní moderní technika umožňuje pokračovat v plnohodnotném životě vrcholovým sportovcům i obyčejným lidem, kteří se z nepřízně osudu museli naučit žít s hendikepem.

V prostoru dočasných výstav Velkého světa techniky bude expozice k vidění minimálně do 31. července 2019.

Historicky první vlastní výstava Světa techniky vznikala od března roku 2017 a její první část byla otevřena už na konci loňského roku. Hlavní a nákladnější část výstavy, která má představit hendikepy z pohybové, sluchové i zrakové oblasti, však tvůrci dokončili dle původního plánu právě nyní.

„Expozice je rozdělena do sedmi pokojů, celkem se skládá z dvaceti interaktivních exponátů, které zastupují jednotlivé hendikepy a zároveň ukazují, jak je lze díky moderní technice dnes již překonávat. Záměrně jsme je od sebe tematicky neoddělovali, aby byla výstava co nejvíce pestrá,“ říká hlavní tvůrce výstavy Petr Vitásek.

Expozice, jejíž rozpočet se vyšplhal na bezmála 5 milionů korun, je určena návštěvníkům všech věkových kategorií, školním skupinám i široké veřejnosti. Důležité bylo zachovat v expozici pro Svět techniky typickou interaktivitu. Návštěvníci si zde tedy vyzkouší celou řadu exponátů na vlastní kůži.

„Zásadní je, že jsme u jednotlivých exponátů nechtěli jen simulovat daný hendikep a vyvolat tak v lidech pocit bezmoci. Podstatou a hlavní myšlenkou, kvůli které jsme spolupracovali s celou řadou úspěšných hendikepovaných osobností, bylo pocit hendikepu navodit a zároveň ukázat, jak jej dnes díky moderní technice můžeme překonat,“ vysvětluje Vitásek.

Mezi nejatraktivnější tak budou jistě patřit protézy dolních končetin, simulátor jízdy na invalidním vozíku na několika typech povrchů, střelnice pro nevidomé nebo pomůcky pro manipulaci s hendikepovaným. Vyzkoušet si tu bude možné také speciální zařízení, díky kterému se vozíčkář vlastními silami dostane pohodlně za volant speciálně upraveného vozu.

Nákladná dočasná výstava by nemohla vzniknout bez podpory z rozpočtu Moravskoslezského kraje a dalších partnerů. „Svět techniky v Dolních Vítkovicích je moderním science centrem, které každý den neformálně vzdělává stovky návštěvníků. Dlouhodobě jej podporujeme a jsme velice rádi, že jsme se mohli podílet na tvorbě vůbec první vlastní výstavy, která zde vznikla,“ doplňuje náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Expozice Tělo a technika – jak technika pomáhá hendikepovaným - bude ve Velkém světě techniky k vidění do konce července příštího roku. „Záměrem bylo vytvořit expozici putovní, již teď o ni projevila zájem některá podobná vzdělávací centra. Budeme rádi, pokud se ze Světa techniky za nějaký čas přesune také někam jinam a uvidí ji i návštěvníci v dalších krajích,“ uzavírá ředitel Světa techniky Jakub Švrček.

Sdílejte článek