Společnost
02/11/2016 Tomáš Svoboda

Tábor Hanke: Ostravané opět uctí oběti brutálních zločinů. Nezapomínáme, říkají

231 zavražděných, mezi kterými byli většinou nevinní lidé. Tak kruté byly následky poválečného násilí a masakrů, ke kterým docházelo v květnu a červnu roku 1945 v tzv. internačním táboře Hanke v Ostravě. Její občané památku obětí uctí pietním setkání, které se bude konat "na dušičky" v parku Milady Horákové.

Právě tam, v místech, kde býval městský hřbitov, byly oběti řádění sadistických dozorců uloženy do hromadného hrobu.

Lidé tam budou moci od 18 do 21 hodin rozsvěcovat svíčky na památku umučených a brutálně popravených, mezi kterými sice byli i kolaboranti s tehdejším nacistickým režimem Německa, ale většinou se jednalo o nevinné osoby často úmyslně považované za „Němce“.

Za akcí stojí facebooková skupina Zapomenutá Ostrava, která tak chce připomenout jednu z velmi temných kapitol ostravské historie.

I po 70 letech je to jitřivé téma

„Chtěli bychom události v lágru Hanke znovu připomenout, protože je to i po sedmdesáti letech velmi jitřivé téma. Myslíme si, že zločiny je třeba pojmenovat pravým jménem. Proto mi připadá symbolické sejít se v našem městě na místě zrušeného hřbitova, kde vedle sebe spočívají čeští, židovští i němečtí obyvatelé. Bude to nejen akt smíření, ale současně dáme najevo, že jsme na nic z toho nezapomněli,“ uvedl organizátor Marek Pietoň.

Pietní setkání proběhlo s velkým ohlasem poprvé před rokem, přičemž nyní chtějí pořadatelé téma uvést formou širšího programu. V komponovaném večeru tak budou ostravští herci Lenka Sedláčková a Jiří Sedláček číst ze vzpomínek pamětníků tábora Hanke, ale zazní také ukázky z Knihy Ester, nedávno vydané novely Marka Pietoně, která události v lágru popisuje.

Občanské sdružení Elaia pak ve velkoplošné projekci promítne unikátní dobovou fotografii Hankeho zasilatelství, v jehož areálu na Nádražní ulici byl tábor zřízen, ze soukromého archivu. Je na ní tehdejší správce František Šedina, který se také stal jednou z nevinných obětí masakru. Jeho žena byla v lágru znásilněna. „Pátráme i po pamětnících a jejich rodinách, rádi bychom jejich vzpomínky zaznamenali,“ upozornil Pietoň.

Oběti si zaslouží důstojnou připomínku

Podle něj by si oběti z tábora Hanke zasloužily něco více než „jen“ připomínku formou občanské inciativy. „Věříme, že se nám podaří přimět i představitele Ostravy, aby se zasadili o trvalou důstojnou připomínku obětí Hankeho lágru, například ve formě pamětní desky,“ dodal Pietoň.

Ostatně, právě o tom mluvil v minulých dnech na besedě v antikvariátu Fiducia, jejímž hlavním hostem byl autor knih o poválečném násilí Jiří Padevět (viz rozhovor s ním zde), městský zastupitel a herec Vladimír Polák, který je zároveň předsedou kulturní komise.

„Myslím si, že 90. léta, kdy město mělo k této otázce, řekněme, poněkud chladný přístup, už jsou pryč. Bavíme se o tom, že v rámci vyrovnání se s minulostí a uctění obětí by měla být vhodnou připomínkou pamětní deska,“ řekl Polák.

Sdílejte článek