Kultura
05/05/2024 Jaroslav Baďura

Tady Havel, slyšíte mě? Festival Kino na hranici dnes končí

Unikátní nejen filmová přehlídka Kino na hranici, která od středy v několika sálech v Českém Těšíně i polském Těšíně představila to nejlepší z české, polské a slovenské kinematografie, dnes končí.

Už v deset dopoledne se v kině Centra promítá film Tady Havel, slyšíte mě? - tip ředitelky přehlídky Kino na hranici Jolanty Dygoś. Dokument Petra Jančárka přináší dosud nepublikované záznamy z posledních let života Václava Havla. Získáváme tak nejen portrét státníka, politika a vynikajícího dramatika, ale rovněž obyčejného člověka, který se potýká se zdravotními problémy, přesto však neztrácí smysl pro humor.

V poledne hrají v Teatru A. Mickiewicza film Imago. Postpunkové psychologické drama o mladé ženě, která touží po lepším životě v šedi socialistického Polska. Vyprávění o poutu matky a dcery, touze po svobodě, sexu a meditaci se odvíjí na pozadí rebelující hudební scény Trojměstí konce osmdesátých let a v atmosféře příslibu blížících se revolučních změn.

Literární program, který byl letos mimořádně zajímavý, ukončí v 16 hodin v kavárně Avion premiéra polského vydání knihy Josefa Škvoreckého Obyčejné životy – Zwyczajne żywoty. S překladatelem Andrzejem S. Jagodzińským bude debatovat Anna Maślanka.

Sdílejte článek