Kultura
16/03/2021 Jaroslav Baďura

Televizní dokument Někdo to rád Bezruč připomene 75 let kultovní ostravské scény

​Divadlo Petra Bezruče patří k nejvýraznějším divadlům v České republice, což potvrzuje řada ocenění, názory kritiků i ohlasy diváků.

Dokument režiséra Miroslava Janka o Divadle Petra Bezruče, které v roce 2020 oslavilo 75. výročí své profesionální umělecké činnosti, nabídne pohled do zákulisí divadelní scény a prostřednictvím pamětníků a archivů se ohlédne za jeho minulostí v kontextu doby.

Na ČT art ho diváci budou moct sledovat v pondělí 22. března od 20:15.

„Natočit dokument k tak významnému výročí jedné z historicky nejzajímavějších divadelních scén v České republice bylo celkem přirozené. Od začátku jsem měla v plánu oslovit jednu z nejvýraznějších postav českého dokumentu Míru Janka, a to nejen pro jeho dokumentaristické kvality nebo proto, že jsme v minulosti spolupracovali na mnoha dokumentech, ale především proto, že k Divadlu Petra Bezruče má zvláštní vztah, o kterém vám jistě poví sám,“ říká kreativní producentka Kateřina Ondřejková.

„Můj vztah k Divadlu Petra Bezruče byl po celá desetiletí budován prostřednictvím vzpomínek, příběhů a situací, které mi vyprávěla Tonička, moje žena a střihačka tohoto filmu. V šedesátých letech minulého století totiž pracovala u Bezručů jako rekvizitářka,“ uvádí režisér dokumentu Miroslav Janek k osobní vazbě na kultovní ostravské divadlo.

„První představení, které jsem u Bezručů v rámci příprav dokumentu zažil, a které mě nadchlo, byl Mistr a Markétka. Postupně jsem potom shlédl téměř celý současný repertoár a dalších asi třicet inscenací, uložených ve videoarchívu divadla. Takto vybaven strávil jsem intenzívní a veselé natáčecí dny se svým malým a milým filmovým štábem v divadelní společnosti velice vstřícné a takřka rodinné.“

Dokumentem, ve kterém o svém vztahu k Divadlu Petra Bezruče promluví například jedna ze zakladatelek Štěpánka Ranošová, nebo výrazná tvář současného souboru Norbert Lichý, provází Stanislava Hrušková: „Tvůrci dokumentu mě zřejmě oslovili, protože jsem s herci měla díky předchozímu projektu pro divadelní archiv bližší vazbu. Bylo tak snazší herce kontaktovat a celý štáb mohl nahlédnout do jejich vzpomínek.“ Zastoupení před kamerou mají jak pamětníci, tak nynější herci, kteří společně komentují průřez bohatou historii divadla od jeho vzniku až po současnost.

Po dokumentu mohou diváci na ČT art od 21.10 sledovat záznam hry Transky, body, vteřiny z pera Tomáše Dianišky, který ji zároveň i režíroval.

Představení o životním příběhu atletky Zdeny Koubové a její genderové záměny získalo v roce 2019 titul Inscenace roku. Za silné herecké ztvárnění hlavní postavy byl Jakub Burýšek oceněn jako Talent roku.

Kamera a režie: Miroslav Janek // dramaturg: Jana Strýčková // výkonná producentka: Jarmila Hoznauerová // kreativní producentka: Kateřina Ondřejková // účinkují: Štěpánka Ranošová, Alena Tománková-Matoušková, Marie Viková, Drahomír Ožana, Petr Mandel, Karel Fírek, Norbert Lichý, Michal Weber, Tomáš Suchánek, Jan Kerbr, Stanislava Hrušková, herecký soubor a realizační tým Divadla Petra Bezruče

Sdílejte článek