Nejnovější zprávy: Svědectví postupně odhalují, jakou hrůzu lidé při střelbě v nemocnici prožili ​Zdravotníci radí, jak si v klidu užívat advent a Vánoce

Kultura

Tip na dnešní 1. máj? Zajděte si do Knihcentra!

Ať už patříte mezi milovníky romantických evergreenů, nebo máte své favority v jiných žánrech, první květnový den dostanete v Domě knihy KNIHCENTRUM 30% slevu na všechno. V kavárně na vás bude čekat speciální drink pro zamilované a rozkvetlá třešeň... Protože první máj je skutečně lásky čas.​

Foto: Vladimír Pryček

Květen je měsícem zamilovaných. Jen málokdo si nevzpomene na slavný citát z Máchova Máje o tom, že první máj je lásky čas a hrdliččin zval ku lásce hlas. Přelom dubna a května byl důležitým obdobím pro řadu kultur.

V našich zemích po někdejších rituálech zbyly bujaré oslavy spojené s vítáním jara, stavěním májky a pálením čarodějnic. Prvního května se pak zamilovaní scházejí pod rozkvetlými stromy, aby si dali prvomájový polibek.

Láska je také jedním z nejčastějších motivů v literatuře. Kdybychom odstranili z knihoven všechny tituly, v nichž hraje klíčovou roli, moc by nám toho v regálech nezbylo.

Na stránkách knih najdeme všechny možné odstíny tohoto citu: Lásku navzdory nepřízni okolí (Romeo a Julie Williama Shakespeara), lásku, kterou nezadusí ani dlouhé odloučení (Láska za časů cholery Gabriela Garcíi Márqueze) nebo lásku, která se zrodila z citů zcela opačných (Pýcha a předsudek Jane Austenové).

Žánr romantické literatury dal světu řadu silných hrdinek, které se nebály jít za svým bez ohledu na okolnosti. Bystrou a emotivní Janu Eyrovou, rozervanou Annu Kareninu nebo nezdolnou Scarlett O’Harovou, kterou nesrazila na kolena ani bída, ani chaos občanské války.