Nejnovější zprávy: Na NeFestival v Ostravě nepřijedou dvě zahraniční kapely Jankulovski už nebude sportovním ředitelem Baníku. Pozice jej nenaplňovala

Kultura

Tip na dnešní 1. máj? Zajděte si do Knihcentra!

Ať už patříte mezi milovníky romantických evergreenů, nebo máte své favority v jiných žánrech, první květnový den dostanete v Domě knihy KNIHCENTRUM 30% slevu na všechno. V kavárně na vás bude čekat speciální drink pro zamilované a rozkvetlá třešeň... Protože první máj je skutečně lásky čas.​

Foto: Vladimír Pryček

Květen je měsícem zamilovaných. Jen málokdo si nevzpomene na slavný citát z Máchova Máje o tom, že první máj je lásky čas a hrdliččin zval ku lásce hlas. Přelom dubna a května byl důležitým obdobím pro řadu kultur.

V našich zemích po někdejších rituálech zbyly bujaré oslavy spojené s vítáním jara, stavěním májky a pálením čarodějnic. Prvního května se pak zamilovaní scházejí pod rozkvetlými stromy, aby si dali prvomájový polibek.

Láska je také jedním z nejčastějších motivů v literatuře. Kdybychom odstranili z knihoven všechny tituly, v nichž hraje klíčovou roli, moc by nám toho v regálech nezbylo.

Na stránkách knih najdeme všechny možné odstíny tohoto citu: Lásku navzdory nepřízni okolí (Romeo a Julie Williama Shakespeara), lásku, kterou nezadusí ani dlouhé odloučení (Láska za časů cholery Gabriela Garcíi Márqueze) nebo lásku, která se zrodila z citů zcela opačných (Pýcha a předsudek Jane Austenové).

Žánr romantické literatury dal světu řadu silných hrdinek, které se nebály jít za svým bez ohledu na okolnosti. Bystrou a emotivní Janu Eyrovou, rozervanou Annu Kareninu nebo nezdolnou Scarlett O’Harovou, kterou nesrazila na kolena ani bída, ani chaos občanské války.