Sport
16/08/2024 Petr Sobol

To je Baník! Ostravě fotbalová Evropa náramně slušela, tak zase za rok?

Konec bez fanfár, ale s velkým respektem. Fotbalisté Baníku sice v Konferenční lize dohráli, proti Kodani ale předvedli velmi statečné výkony. Náramně jim pomohli i fanoušci.

Když Baník dostal ve třetím předkole Konferenční ligy FC Kodaň, moc lidí týmu nevěřilo. Stačilo se jen podívat na výsledky dánského velkoklubu v uplynulém ročníku Ligy mistrů: domácí výhra 4:3 nad Manchesterem United, remíza na půdě Bayernu Mnichov a výhra nad Galatasarayem Istanbul – to hovoří za vše.

Kodaň má silný kádr, velké zkušenosti s Evropou i daleko vyšší rozpočet než Baník, který se do pohárů vrátil po dlouhých 14 letech. Přesto se Ostravané svého soupeře nezalekli a byli jen krůček od postupu. Venku měli šance, prohráli až gólem z nastaveného času... Na domácí odvetu si Baník věřil.

Před utkáním ve Vítkovicích panoval v Ostravě optimismus. Až se fanoušci báli, jestli není přehnaný. Co když za dvacet minut dostaneme dva góly a bude po zápase? Obavy příznivců Baníku ale borci v bílých dresech rychle rozmetali. Proti Kodani začali skvěle a od začátku diktovali tempo hry.

Kodaň se téměř k ničemu nedostala, Baník byl ve všem napřed. Měl šance, a když v závěru první půle udeřil Prekop, vypuklo na tribunách šílenství. Ostatně, fanoušci si zaslouží velké uznání! Fandili od první do poslední minuty, tribunami zněl jeden chorál za druhým a stadionem proudila elektrizující atmosféra.

Své svěřence hnali Chachaři kupředu a několikrát se mohli dočkat i druhé branky. Bohužel, ta nepřišla, i když šancí na ni bylo dost. V prodloužení už Baníku docházely síly. Domácí čekali na penalty, přesto ještě mohl rozhodnout Tanko. Tribunou už dokonce pár sekund zněla oslavná melodie, v dánské bráně se však vlnila jen boční síť.

Pak už přišly na řadu ošidné penalty. „Bylo by to super,“ prohodil před zápasem kouč Hapal na otázku, co by na pokutové kopy říkal. Po utkání už hovořil jinak, domácí dali jedinou penaltu z pěti pokusů, třikrát dokonce překopli bránu. Hapal ale své svěřence bránil: „Nejsem na ně naštvaný, že zahodili čtyři penalty. Já ve své kariéře taky nedal penaltu proti Barceloně. Dodnes mi to vytýkají, spousta lidí si na to vzpomene. Ale za ten zápas nemám klukům co vyčíst, hráli výborně.“

Baník ví, že postup byl blízko. Zatraceně blízko. Promarněná šance bude všechny ještě bolet. Ale není se za co stydět – hráči i fanoušci slezského celku ukázali, že Ostravě Evropa sluší. Tak zase za rok?