Společnost
08/12/2023 Petr Sobol

To je brigáda! Mladík z Ostravy si přivydělal odhrabáváním zasněžených aut

Ilustrační foto: Petr Sobol

Celou republiku v minulých dnech zasypal sníh, který pod sebe „ukryl“ spoustu aut. Vyhrabat je pak zabralo mnoho sil, nervů i času.

Lidé k autům chodili s lopatami a všemožnými dalšími pomůckami, pomocí kterých bojovali s přívaly sněhu. Ty byly opravdu veliké a šoférům přidělaly spoustu problémů.

V Ostravě se však na scéně objevil jeden pomocník – čtrnáctiletý Matyas. „Byl víkend a mamka mě poprosila, jestli bych neodhrabal naše auto. Když jsem přišel na parkoviště, byla tam spousta lidí a všichni s tou nadílkou bojovali. Napadlo mě, že bych jim mohl pomoct a ještě si něco přivydělat,“ prozradil pro patriotmagazin.cz.

Následně vyvěsil inzerát. „Odhrabu vaše auto ze sněhu. Vlastní nářadí mám. Cena 50 Kč, ulice a okolí,“ stálo v něm.

Netrvalo to dlouho a Matymu se lidé skutečně ozvali. „Inzerát jsem roznesl po okolních domech a rozjelo se to hned. Lidé začali volat tak, že jsem nestíhal. A hlavně jsem zjistil, že to není jen tak. Že ten sníh je těžký a hlavně zmrzlý, a vyhrabat auto poctivě mi zabralo spoustu času a vzalo dost sil,“ svěřil se.

První autu mu zabralo hodinu

Matymu kromě známých volali i senioři. Odhrabat jedno auto mu zabralo zhruba půl hodiny, pak se k němu ale přidal kamarád a čas stáhli na polovinu. „První auto jsem odhrabal našemu sousedovi, to jsem dělal asi hodinu. Potom se ke mně připojil mladší brácha a hned to šlo rychleji,“ řekl.

Vzhledem k náročnosti se Maty rozhodl, že částku zvýší z 50 na 80 korun. „Hodně lidí mi dalo stovku. Ale děláme to dva, takže se musíme dělit,“ usmál se. „Nakonec je to ale spíše dobrý skutek než brigáda, bavilo nás to,“ dodal Maty. Jeho nápad zaujal i kamarády, kteří se mu ihned hlásili na pomoc. „Jsem na Matyho pyšná. Nesedí doma a pomáhá lidem. A ještě si díky tomu něco vydělá,“ pochválila svého syna jeho máma.

Největší přívaly sněhu už pominuly, pokud se ale sněhová nadílka zase vrátí, Maty je opět připraven nastoupit do akce. „Stoprocentně,“ prohlásil odhodlaně.

Sdílejte článek