Kultura
29/03/2024 Petr Sobol

Tomáš Klus s Janáčkovou filharmonií a Permoníkem dvakrát vystoupí v Gongu

Foto: se souhlasem JFO

Úspěšný projekt Klusymfonie s Tomášem Klusem a Janáčkovou filharmonií Ostrava se vrací do multifunkční auly Gong v Dolních Vítkovicích.

JFO tak navazuje na spolupráci z roku 2018, kdy se s Klusymfonií v doprovodu kapely Cílová skupina představila vůbec poprvé. Ostravský Gong už 3. a 4. dubna rozezní nejznámější písně Tomáše Kluse upravené pro symfonický orchestr. Součástí tohoto provedení budou také karvinští Permoníci, kteří pracují pod vedením Martiny Juríkové a Kariny Grimové. Oba koncerty, které začínají shodně v 18:00 hodin, povede dirigent Jan Kučera, jenž se v minulosti podílel také na vydání společného alba Tomáše Kluse a JFO se stejnojmenným názvem Klusymfonie. Na oba koncerty zbývají poslední volné vstupenky.

Součástí programu budou nejznámější zpěvákovy písně, ale také nové aranže doplněné navíc o sborové party. „Spolupráce s Tomášem Klusem se nám v minulosti osvědčila a vedla nejen ke společnému turné, ale také k vydání úspěšného alba Klusymfonie, Proto jsme neváhali a s odstupem času jsme se rozhodli tento projekt v upravené podobě zopakovat,“ říká Jan Žemla, ředitel JFO.

Posluchači se tak mohou těšit na známé skladby, jako například písně Dopis, Napojen či Tamaře, ale také písně zcela nové, které navíc v orchestrálním provedení zanechají v návštěvnících koncertu zcela jiný prožitek. Autorem aranží je opět Jan Lstibůrek, český muzikant, skladatel a zároveň také baskytarista Cílové skupiny, jež je s osobností Tomáše Kluse neodmyslitelně spojena. „Symfonické aranže Honzy Lstibůrka dávají písním zcela nový rozměr. Jsou totiž výtečně instrumentovány, dávají v rámci orchestru vyniknout sólovým nástrojům a tím vzniká prostor pro přenesení jednotlivých nálad a emocí, o kterých dané písně vypráví. Nutno také podotknout, že jednotlivé party kladou na hudebníky v orchestru vysoké nároky,“ přibližuje dirigent Jan Kučera, který je zároveň umělecky podepsaný pod albem Klusymfonie, jež vzniklo jako vyvrcholení spolupráce Janáčkovy filharmonie Ostrava s Tomášem Klusem a Cílovou skupinou v roce 2018. „Nahrávání tohoto alba trvalo díky preciznímu nastudování a skvělé spolupráci všech složek pouhé tři dny,“ doplňuje Žemla. Součástí působení pak bylo také společné turné, které zahájili dvěma zastávkami v Ostravě a následnými koncerty v Brně, Bratislavě, Pardubicích a v Praze.

Atmosféru večerního koncertu doplní nejen karvinský Koncertní sbor Permoník, který patří mezi nejlepší dívčí pěvecké sbory v kraji a JFO již několikrát doprovodil. Tentokrát se k nim přidá, a Klusovy skladby zazpívá, také Mužský komorní sbor Permoník, jenž vznikl v roce 2013 z bývalých mužských členů. Výjimečně tak doplní tradičně profesionální výkon Koncertního sboru Permoník, když spojí své síly u většiny písní večera. „Vzhledem k tomu, že děti odrůstají a členové sboru se tak neustále obměňují, učili jsme se všechny skladby znovu hezky od začátku a kompletně zpaměti,“ říká sbormistryně Martina Juríková, a dodává „písně se zpívají krásně. Jsou hravé a melodické a texty v nich ukrývají spoustu jinotajů a reflexí na současnou dobu.“

Jan Kučera je český dirigent, skladatel a klavírista. V roce 2015 v nastudoval s pražským Národním divadlem svou komickou operu Rudá Marie, která měla téhož roku také premiéru. Během své kariéry složil přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén a nejen Česká filharmonie či Národní divadlo v Praze provedli jeho skladby. Na dirigentské pozici pravidelně spolupracuje s předními českými orchestry. Je vyhledávaným dirigentem ale i producentem různých crossoverových projektů právě pro svou hudební všestrannost a pohotovost. Jeho spolupráce s ostravským orchestrem se datuje už od 58. koncertní sezóny a od té doby je nedílnou součástí téměř každé sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava. Spolupráce čítá crossoverové projekty v Gongu, ale také například hudební festivaly Smetanova Litomyšl, Svatováclavský hudební festival či zahraniční výjezdy.

Tomáš Klus si svými písněmi získává publikum napříč generacemi již více než 15 let. Za svou tvorbu získal několik cen Anděl a vítězství v anketě Český Slavík. Pravidelně vystupuje s kapelou Cílová skupina, kterou tvoří členové: Jiří Kučerovský, se kterým je spjatý od začátků své kariéry, Jan Lstibůrek a Petr Škoda. S kapelou sdílí talent nejen pro improvizaci, ale také smysl pro humor. Zatím posledním albem, které vydal je album Cítím z roku 2021. Tomáš Klus je nejen skvělým písničkářem, textařem a skladatelem, ale i úspěšným českým hercem.

Sdílejte článek