Týmy hnaly vpřed bubny. Slezskou Hartu ovládl Festival Dračích lodí
Slezskou Hartu od pátku do neděle brázdily dračí lodě. Divákům se představilo dohromady šedesát posádek, které mezi sebou poměřily síly ve dvou kategoriích.
Místní týmy usilovaly o pohár Mikroregionu Slezská Harta, všichni ostatní pak o pohár Moravskoslezského kraje.
„Letos se jel už šestý ročník závodů dračích lodí na Slezské Hartě, který se jezdí pod názvem Festival Dračích lodí Slezská Harta. Historie této akce sahá do roku 2014, kdy se tady utkaly tři posádky. Naštěstí původní organizátor pan Fidler vydržel a věřil tomu, že se počet zvedne. Letos jsme měli přihlášených šedesát posádek, což je maximum, které jsme schopní zvládnout v rámci závodu,“ uvedl Tomáš Blaška, ředitel společnosti Torrsen Sports, která organizuje závody dračích lodí.
„Před dvěma nebo třemi roky vstoupil do organizace akce Mikroregion Slezská Harta, který má na starosti veškeré dění, které je na suchu. Přispívá k tomu, že festival vypadá tak, jak festival vypadat má. Společnost Torrsen Sports organizuje závody dračích lodí, takže se stará o všechno, co se děje na vodě. O koncerty, doprovodný program, stánky se stará Mikroregion Slezská Harta za vydatné podpory Moravskoslezského kraje,“ přiblížil Blaška.
V sobotu diváci viděli závody na 200 metrů, které začaly už v devět hodin ráno a skončily až kolem půl sedmé večer.
„Posádky jely tři jízdy, většina pak dokonce čtyři, protože musely absolvovat opravné jízdy. V neděli pak byly na programu jízdy na jeden kilometr, kdy každá posádka jela jen jednou. A sice na jednu otočku, což je oproti sportovním posádkám trochu nezvyklé. Ty se totiž točí na trati dlouhé 200 metrů a jedou na tři otočky. My se tady točíme jen jednou po půl kilometru nad hloubkou asi 75 metrů, což se málokde dělá,“ upozornil Blaška.
Posádky byly rozdělené do dvou kategorií. Jedna jela o pohár Mikroregionu Slezská Harta.
„Podmínkou je, že posádka musí být složená z lidí z dané obce. Letos bylo v této kategorii třináct posádek, přičemž Mikroregion Slezská Harta má čtrnáct obcí. Zbylých 47 posádek jelo závod o pohár Moravskoslezského kraje, říkáme taky zbytek světa. V této kategorii jsou Brňáci, Ostraváci či reprezentanti ze Šternberka,“ vyjmenoval ředitel závodu s tím, že Torrsen Sports letos organizuje 23 nebo 24 závodů.
„I na některých jiných závodech máme 50 nebo 60 posádek, ale nikde jinde není k dispozici takové zázemí jako na Slezské Hartě. Z tohoto úhlu pohledu se dá říct, že je to největší závod, který pořádáme. Na Slezskou Hartu se sice lidé sjíždějí kvůli dračím lodím, ale není to jen o nich. Program je totiž nabitý od pátku do neděle letním kinem a koncerty.“
Starosta Razové: Vzájemně se zdravě hecujeme
Závodů dračích lodí se pravidelně aktivně účastní také starosta obce Razová Ivan Fehérvári, který většinou zastává roli kapitána a bubeníka.
„Letos jsme získali dvě čtvrtá místa, z jiných ročníků máme i jiná umístění. Každopádně je to zábava, která stmeluje kolektiv v obci, není to jen o soutěžení. Je to hlavně o tom, že lidé tady přijedou na tři dny, odpočinou si, pobaví se, potkají se s mnoha lidmi, které třeba za celý rok nevidí, ale ví, že tady se potkají na festivalu,“ poznamenal Fehérvári.
„Vzhledem k tomu, že vesnice jsou tady od nepaměti, tak se mezi sebou zdravě hecujeme, ale nedějí se žádné podrazy, nikdo to zase až tak nežere. Jak to dopadne, tak to dopadne. Vždycky říkáme, že potrénujeme a příští rok můžou výsledky vypadat úplně jinak,“ usmál se.
„Občas na Hartě i trénujeme. Půjčíme si od Torrsenu lodě, pozveme tady posádky z okolí a trénujeme. Některé posádky pak jezdí i na jiné závody, ale většina jen tady na ten náš, takže závodí jednou do roka právě na Slezské Hartě.“
Ivan Fehérvári byl hlavním iniciátorem při vzniku Mikroregionu Slezská Harta. „Šlo mi o to, aby se rozvíjel turistický ruch kolem Slezské Harty. Naše obec přiléhá ke břehům Slezské Harty, jsme sousední obcí Leskovce nad Moravicí, kde se tento festival koná. To je jeden z důvodů, proč máme zájem na tom, aby se festival dále rozvíjel a byl takový, jaký je. Díky podpoře Moravskoslezského kraje se podařilo festival udělat v takových rozměrech, v jakých ho vidíme dnes,“ řekl starosta Razové.
K pravidelným účastníkům Festivalu Dračích lodí Slezská Harta patří také ostravský tým Sestřičky a machři vedený kapitánem Jiřím Jadrným.
„Určitě nemůžeme být úplně spokojení, protože vždycky je co zlepšovat, ale máme perfektní posádku, takže všechno je v pohodě. Jezdí se nám dobře všechny distance, je to skvělé. Můžeme to doporučit každému. Stojí to za to, alespoň jednou si to vyzkoušet,“ popsal Jiří Jadrný.
„Letos jsme tady už popáté a každým rokem se zlepšujeme, byť nijak zvlášť netrénujeme. Každé závody na Hartě jsou tak zároveň tréninkem pro nás. Jezdíme jenom tady na Hartu, jsme z Ostravy, takže to máme kousek. Navíc vždycky je tady skvělá atmosféra a lidi.“