Nejnovější zprávy: Pod lavinou v Jeseníkách zahynul skialpinista (32) Neskutečné, lidé už věnovali rodině zesnulého Davida Stypky skoro 4 miliony

Společnost

U Šancí havaroval kamion. Do Ostravice tekla nafta a hrozila kontaminace přehrady

​V sobotu 17. října došlo na silnici I/56 u obce Staré Hamry k dopravní nehodě kamionu.

Foto: HZS MSK

Kamion zůstal částečně v příkopu, z jeho nádrže unikala nafta.

Operační středisko bylo o události informováno sedm minut po druhé hodině ranní. K nehodě byli vysláni hasiči ze stanice HZS MSK ve Frýdku-Místku a dobrovolná jednotka obce Staré Hamry.

"Hasiči po příjezdu na místo zjistili, že z roztržené palivové nádrže kamionu po nárazu do betonového mostku uniká nafta. Ta se dostala i do řeky Ostravice, která se o poté vlévá do vodní nádrže Šance," uvedl za hasiče Jakub Kozák.

Velitel zásahu k události povolal speciální techniku - ze stanice HZS MSK ve Frýdku-Místku sorbentový kontejner s nornými stěnami a technický automobil s vybavením pro řešení úniků nebezpečných látek, zároveň byla událost oznámena dobrovolné jednotce z Ostravice.

Hasiči ve spolupráci s Povodím Odry a hrázným vodní nádrže Šance začali postupně na vodním toku stavět norné stěny - celkem v délce 16 metrů, kterými zachytávali uniklou naftu. Ke kladení norných stěn na vodní nádrži Šance a monitoring hladiny byly využity čluny hasičů i správců vodní nádrže.

"Zároveň s činností na vodě probíhalo přečerpávání zbývající nafty z roztržené palivové nádrže do přistavených nádob, zbylo v ní však pouhých několik desítek litrů," uvedl Kozák.

Vzhledem ke stálému drobnému úniku provozních kapalin z poškozených podvozkových částí nákladního vozu bylo rozhodnuto o tom, že hasiči kamion vyprostí zpět na komunikaci.

K události tak byl na žádost velitele zásahu vyslán vyprošťovací speciál Bison a spolu s ním těžkotonážní jeřáb Demag - oba vozy ze stanice HZS MSK v Ostravě-Zábřehu. Těžká technika kamion pomocí jeřábu a navijáků vytáhla na pevnou krajnici.

Místo zásahu od nafty očistí soukromá firma, hasiči budou ve spolupráci se správci vodní nádrže monitorovat vodu a upevnění norných sten na přítoku.