Kultura
31/01/2020 Jaroslav Baďura

Událost sezony: ​legendární West Side Story poprvé v Ostravě!

Přelomové a na nastudování náročné dílo poprvé na repertoáru Národního divadla moravskoslezského!

West Side Story s geniální hudbou Leonarda Bernsteina (1918–1990) bude mít premiéru v Divadle Jiřího Myrona 6. února 2020.

Nesmrtelné hity jako Amerika, Maria, Tonight nebo I Feel Pretty zazní v Ostravě v překladu Jiřího Joska. Režie se ujal Jiří Nekvasil, hudebně nastudoval Jakub Žídek.

Náročnou choreografii má na starost zkušená Lucie Holánková (už u nás spolupracovala na inscenacích Evita a Funny Girl). Scénu vytvořil David Bazika, kostýmy Hana Knotková, dramaturgem je Tomáš Novotný.

Muzikál West Side Story od své premiéry v roce 1957 rozhodně nezestárnul. Poprvé tu hraje choreografie naprosto zásadní roli a je nezbytným výrazovým prostředkem, není jen doplňkem.

Mimo jiné proto se muzikál stal dílem zlomovým. A také proto je stále jedním z nejnáročnějších děl pro jevištní nastudování - po hudební, pěvecké, herecké i taneční stránce.

„Děj a jeho posun není na scéně vyjádřen jen mluveným slovem a zpěvem, ale z velké části i choreografií. Není proto náhoda, že s tímto titulem přichází soubor opereta/muzikál NDM až rok a půl po Kočkách, kde jsme si dokázali, že naši dnešní sólisté (jak v pevném angažmá, tak ti hostující) dosáhli toho, o čem jsme před deseti lety jen snili: máme dnes herce, kteří zvládají stejnou měrou umění herecké, pěvecké i taneční,“ říká ředitel divadla a zároveň režisér Jiří Nekvasil.

Kočky slaví v Ostravě velký úspěch a od své premiéry v září 2018 jsou stále vyprodané.

Hudební ředitel souboru opereta/muzikál NDM Jakub Žídek je podepsán pod hudebním nastudováním, dirigovat bude obě premiéry. A obdiv i pokoru ke skladateli netají.

„Bernstein byl velký hitmaker, ty melodie si prostě budete pamatovat a budete si je zpívat při odchodu z divadla. Bernstein byl hudební génius, ale zároveň taky člověk z masa a kostí: měl rád víno, ženy , zpěv… a tohle všechno je i v tom muzikálu. Je prostě smysluplný, smyslný, plný skvělé hudby,“ vyznává se Jakub Žídek.

Konkurzu na role ve West Side Story v Ostravě se vloni v zimě zúčastnilo 112 zájemců, výběr byl náročný, přípravy na uvedení běží s prázdninovou přestávkou téměř 10 měsíců a do rolí jsou nyní obsazeni nejlepší mladí muzikáloví herci a zpěváci z Česka i Slovenska.

Účinkujících včetně alternantů je 63, na scéně se jich může najednou objevit až 40.

Jak muzikál vlastně vznikl? V roce 1949 Leonardu Bernsteinovi zavolal jeho spolupracovník Jerome Robbins a jeho nápad Bernsteina nadchnul: vytvořit broadwayský muzikál na motivy Shakespearova Romea a Julie. Ale na pozadí boje dvou pouličních gangů v newyorské chudinské čtvrti - místních Tryskáčů vedených Riffem a portorikánských přistěhovalců Žraloků, které vede Bernard.

Láska bývalého Tryskáče Tonyho a Bernardovy sestry Marii se tak nějak do toho všeho nehodí. Robbins ke spolupráci na příběhu přizval Arthura Laurentse, texty písní napsal Stephen Sondheim. Premiéra byla na Broadwayi v roce 1957. O čtyři roky později vznikl v režii Jeroma Robbinse a Roberta Wiseho film, oceněný deseti Oskary.

V roli Marii se v Ostravě představí držitelka Ceny Thálie Martina Šnytová a Marianna Polyáková ze Slovenska. Tonyho alternují Tomáš Savka a dva „ostravští nováčci“, kteří ale už získali mnoho muzikálových zkušeností jinde: sólista Městského divadla Brno Marco Salvadori a bratislavský Patrik Vyskočil.

Šéfa gangu Tryskáčů Riffa hrají střídavě Tomáš Novotný a Peter Strenáčik, kterého znají diváci především v Praze. Do role Bernarda z gangu Žraloků byli obsazeni Jiří Daniel a držitel Ceny Thálie Peter Pecha – toho opět znají především pražští diváci.

Bernardovu přítelkyni Anitu (kamarádku Marii) hrají domácí Veronika Prášil Gidová a Klára Jelínková (obě mj. aktuálně účinkují v muzikálu Děj se co děj, Klára Jelínková také v Pět let zpět).

Cesta do Ostravy trvala dlouho a první snahy se datují už od vzniku nové dramaturgie souboru opereta/muzikál – s nástupem Jiřího Nekvasila do funkce ředitele divadla a Gabriely Petrákové do čela souboru.

Hlavním dramaturgickým pilířem je dnes v Ostravě právě muzikál, a to ve třech podobách: současný zahraniční titul, muzikálová klasika a původní tvorba.

„Muzikál West Side Story lze zahrnout do kategorie současný titul, protože vlastně od své premiéry v roce 1957 nikdy nezestárnul a stal se (jak již uvedeno výše) zlo-movým muzikálovým dílem,“ shrnuje šéfka souboru opereta/muzikál NDM Gabriela Petráková.

Režisér Jiří Nekvasil se věnuje především operní režii, ale v Ostravě originálně inscenoval před více než dvěma lety rockovou operu Jesus Christ Superstar a diváci pravidelně vyprodávají každou z repríz.

Od světové premiéry uplynulo 13 let, než se West Side Story dostala do Československa: v roce 1970 muzikál uvedla Nová scéna v Bratislavě, poté v témže roce také divadlo v Brně a později i Hudební divadlo v Karlíně, ale inscenace byly rozporuplně přijaty, protože u nás se hrály především operety a tento muzikál klade na herce opravdu zcela jiné nároky.

Kvůli herecké a pohybové náročnosti byla West Side Story zatím u nás nastudována pouze sedmkrát. Hudební divadlo Karlín se k ní vrátilo v 90. letech – tančila skupina UNO a zpívali a hráli zpěváci populární hudby.

Obě uvedení propojila osobnost Ladislava Županiče, který si v prvním nastudování zahrál Riffa a ve druhém případě přivedl muzikál do divadla v nové podobě už jako jeho ředitel.

Muzikál WEST SIDE STORY uvádí NDM po dohodě s Music Theatre International (Europe) Ltd.

Na Broadwayi se West Side Story hraje dodnes a od premiéry sklízí kolosální úspěchy u diváků i kritiky. Získala bezpočet cen.

Další nápad přišel mnohem později: objednávka k nahrávce West Side Story s předními světovými operními sólisty. Před tímto projektem Bernstein nikdy svůj muzikál nedirigoval. Vznikla skvělá nahrávka i unikátní filmový dokument Leonard Bernstein nahrává West Side Story (1985).

V současnosti připravuje nový film Steven Spielberg, premiéra bude letos v prosinci.

Sdílejte článek