Nejnovější zprávy: Ostrava vystaví návrhy na parkovací dům pro 600 aut. Tento je vítězný ​Rybíz, jahoda, hruška, višeň. Firma z Frýdku-Místku válcuje trh s ovocným vínem

Kultura

​Umělci z našeho kraje obdrží v dubnu výroční Ceny Jantar. Víme, jak ceny vypadají!

​Umělci spojení s Moravskoslezským krajem si v polovině dubna poprvé převezmou výroční Ceny Jantar za mimořádné výkony.

Foto: MSK

Skleněnou sošku s jantarem si z galavečera v ostravské multifunkční hale Gong odnesou umělci v 16 kategoriích, které vybralo osm odborných porot. Nominováno je celkem 48 umělců, řekl dnes novinářům organizátor akce Aleš Honus.

Cílem projektu je každoroční oceňování umělců působících v regionu. "Na rozdíl od jiných kulturních cen, které jsou specializovány například na divadlo, hudbu nebo výtvarné umění a literaturu, se snažíme ocenit umělce ve všech těchto oborech," řekl Honus.

V průběhu uplynulých týdnů byly vyhlášeny nominace ve všech 16 soutěžních kategoriích. Ceny Jantar budou rozdány 15. dubna během zhruba tříhodinového galavečera. V programu vystoupí hvězdy moravskoslezské hudební scény různých žánrů.

Představí se například operní pěvkyně Eva Dřízgová-Jirušová a Patricia Janečková, hvězdy populární hudby David Stypka, Ewa Farna či Martin Chodúr, muzikáloví zpěváci Tomáš Savka a Hana Fialová, houslový virtuóz Jiří Vodička a sbor Permoník.

Diváci se mohou těšit i na ukázku baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Režisérkou galavečera je muzikálová tvůrkyně Gabriela Petráková, podle níž je rozsah večera i jeho program srovnatelný například s Cenami Thálie. Galavečer bude živě přenášet Český rozhlas Ostrava.

"Atraktivním způsobem skloubit dohromady 16 kategorií s rozmanitým programem od baletního vystoupení přes muzikál, operu a vážnou hudbu až po Ewu Farnou a Davida Stypku, to všechno v přímém přenosu do rozhlasu a na YouTube, to je skutečně dobrodružný úkol pro celý inscenační tým," uvedla režisérka.

Cenu představuje skleněná soška ve tvaru nepravidelné pěticípé hvězdy, na níž je umístěn jantar. Její autorkou je ostravská sochařka Šárka Mikesková. Umístění jantaru na nejvyšším místě sošky má podle Honuse symbolizovat úspěch umělce korunovaný právě ziskem tohoto ocenění.

Projekt s rozpočtem zhruba 600.000 korun podpořil 450.000 korunami Moravskoslezský kraj. "V regionu tvoří řada takových špičkových uměleckých osobností, které si zaslouží vyzdvihnout a ocenit. Cena pro umělce tady ale doposud chyběla," uvedl náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL).