Proměny kraje
28/09/2020 Petr Broulík

Unikátní alej v Radkově ožívá díky novým stromům

​Pršelo, až lilo. Taky byla trochu zima. Navzdory tomu však i dobrá nálada, fóry či meruňkovice a hruškovice z jedné z místních pálenic.

Když alej v Radkově u Vítkova před téměř dvěma sty lety někdejší zdejší panstvo nechalo vysadit, po úzké cestě, kterou dnes košaté a vzrostlé stromy lemují, nejezdila jako dnes auta, ale panské kočáry. A lidé mezi lípami chodili pěšky. Od kostela v Radkově až k zámku v Dubové.

Lípy za republiku, za revoluci, letos za výročí kraje

A právě o tyto lípy v aleji v dnešní dopolední plískanici na Svatého Václava šlo. Stromořadí radkovských lip, těchto svědků starých časů, už několik let nahrazuje postupně alej nová. Tvoří ji mladé lípy, které jednou nahradí ty původní, až v klidu dožijí. A tak už potřetí v posledních dvou letech přibyly podél starých stromů do nové aleje mladé lípy.

„Jsem rád, že i v tomto nečase jsme se tu potkali. Je to už potřetí a vždy jsme si k sázení vybrali nějaké výročí. V roce 2018 jsme si takto připomínali vznik československé republiky, loni sametovou revoluci a dnes si připomínáme dvacet let kraje,“ řekl první náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

„Výhodou dnešního deště je to, že nám to ulehčí práci. Když totiž zasadíte strom, musíte ho zalít. Dnes to za nás udělá příroda. Tak si to užijte,“ řekl Lukáš Curylo. Starosta Radkova Petr Dubový popřál všem krásný den, i když je „takový upršený“.

Rýče a stuhy. Kolektivní práce

„A jdeme na to,“ vyzve někdo a náměstci hejtmana se chystají postupně rýčů a lopat. Jsou tu Lukáš Curylo, Jaroslav Kania, Jakub Unucka, Jiří Navrátil, Jarmila Uvírová, Jan Krkoška, Martin Gebauer.

A padají hlášky: „Kolektivní práce“, „Jardo neboj, i na tebe se rýč dostane.“ Ti, na které rýče nevyšly, alespoň nad kolegy podrželi deštníky. Někteří také uvázali na poslední zasazené nové stromky trikolóry.

Vysázením dvaceti lip velkolistých v radkovské aleji navázali náměstci na předchozí roky, kdy vysadili dohromady téměř padesát stromů. Moravskoslezský kraj má v plánu celkovou obnovu radkovské aleje dokončit v nejbližších letech, možná už v příštím roce.

Alej dodává silnici v Radkově zvláštní kouzlo

„Radkovská alej bývala svého času skvostnou branou mezi radkovským kostelem a zámkem v Dubové. Vysloužila si dokonce statut významného krajinného prvku, skoro dvě stě let lemuje silnici a dodává jí zvláštní kouzlo. Původní stromy ovšem dožívají, jsou značně postižené nutnými ořezy, navíc rostou velmi blízko u cesty, což nevyhovuje dnešním parametrům. Jsem moc rád, že se nám před necelými třemi roky podařilo shodnout s obcí Radkov, spolkem Arnikou a silničáři na nejvhodnějším řešení,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Připomněl, že v roce 2018 kraj při příležitosti sta let od vzniku republiky vysadil prvních 18 stromků, vloni bylo k výročí 30 let od sametové revoluce vysazeno 30 sazenic, letos přibylo dalších 20.

Nové stromy musejí sázet dále od cesty, aby unikly silničářům

Kvůli bezpečnosti provozu na silnici i ochraně stromů nemohou být nové lípy vysazeny v původní linii, nové sazenice jsou tedy umístěné dále od cesty. V budoucnu tak nebudou dopravou jako doposud trpět koruny stromů, ani kořenový systém, na který měla špatný vliv silniční údržba.

Staré stromy, u kterých je to možné, se nechají „dožít“. Kraj vytvořil plán údržby, podle kterého bude Správa silnic Moravskoslezského kraje staré stromy vhodně ošetřovat.

„Stejně jako v předchozích letech sadíme lípy velkolisté, které se mohou dožít i několika stovek let. Obnovu aleje, navíc v Den české státnosti, vnímám jako výraz úcty k tradicím a hodnotám našeho kraje i národa. Ke kompletní obnově aleje nám ještě chybí vysadit posledních zhruba třicet stromů. Moravskoslezský kraj udělá maximum pro to, aby byla alej co nejdříve dokončená,“ vzkazuje hejtman kraje Ivo Vondrák a dodává, že letošní výsadba lip bude opět zahrnuta do kampaně Česko sází budoucnost.

Na výzvu ministerstva životního prostředí, Nadace partnerství a dalších organizací by mělo být do pěti let v Čechách a na Moravě vysázeno 10 milionů stromů.

Obnova radkovské aleje vyšla Moravskoslezský kraj zatím na necelého půl milionu korun. Sazenice a výsadba 68 stromků přišla celkově na 476 tisíc korun, za plán péče o stávající alej kraj zaplatil 22 tisíc korun.

Opravdový unikát: Mladé lípy zasadili kdysi tak, aby tři kmínky srostly v jeden

Původní lipová alej v Radkově je unikátní a jedinečná. A to především proto, že mladé lípy byly předpěstovány pravděpodobně v místním zámeckém statku a vysázeny neobvyklým způsobem - dva i tři kmínky těsně vedle sebe, aby srostly v jeden.

Alej v Radkově je registrována jako významný krajinný prvek, byla údajně vysázena v roce 1826 jako doprovodná zeleň ke kočárové cestě, která vedla od kostela v Radkově až k zámku v Dubové.

Dvě řady stromů po stranách cesty, jež byly nasměrovány přesně na osu hlavního vstupu do zámecké budovy, jsou příkladem tradice zakládání výsadeb kolem cest a mají původ u Karla IV. Stromy jsou unikátní nejen svým věkem, některé jsou staré bezmála 200 let, ale především svým jedinečným historickým způsobem výsadby a péče.

Sdílejte článek