Kultura
14/09/2023 Petr Broulík

V Bohumíně vystoupí Bára Basiková, výtěžek půjde na opravu kostela

Už jako kluk si bohumínský rodák René Paciorek oblíbil farní kostel Slezské církve evangelické v Novém Bohumíně. V kostele postaveném z režného zdiva totiž jako kostelníci působili na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let jeho prarodiče.

Dnes se tak trochu o kostel snaží starat i on sám. Letos v něm už uspořádal dva koncerty předních českých muzikantů a v pátek 15. září v tomto kostele zazpívá od 19 hodin v doprovodu klavíru Bára Basiková. Výtěžky ze všech koncertů jsou určeny na opravy „červeného“ kostela.

Učarovaly mu varhany. Chodil na ně do kostela tajně hrát

„Mám ten kostel rád od dětství. Nejprve tu byl kostelníkem můj děda, a když v osmdesátém roce zemřel, převzala to po něm babička. Chodil jsem do kostela za nimi s rodiči jako kluk i gymnazista. Ale hlavně – právě v tomto kostele mi učaroval zvuk varhan a vůbec varhanní hudba. A ač jsem jako děcko neměl zušku, tak jsem se začal chodit externě učit hrát na klavír. A polotajně jsem si tehdy chodil do kostela k babičce hrát na varhany,“ usmívá se.

Pak dlouho chodil do bohumínského kostela většinou jen na půlnoční mše s maminkou. „No a asi před rokem a něco jsem se skamarádil s pastorem, panem Romanem Březinou. A řekli jsme si, že bychom měli ten malý kostel více otevřít lidem. Protože počet věřících, kteří tam chodí na mše, nevzrůstá, ba naopak. Ten prostor je hezký, kostel je zrekonstruovaný, akustika je v něm dobrá a jak já, tak pan pastor máme rádi dobrou hudbu,“ říká Paciorek.

V kostele už zahráli Roman Dragoun z Progresu i Luboš Pospíšil

A tak společně s pastorem začali v Bohumíně pořádat v kostele pozoruhodné koncerty. „V červnu jsme tu měli koncert Romana Dragouna, který je známý z kapel Progres 2 či Futurum, před pár dny u nás vystoupil Luboš Pospíšil, který hrával v známém C&K Vocalu a má kapelu 5P. Není obvyklé, aby na malém kostele v dalekém Bohumíně vystoupili takoví známí a proslulí interpreti, ale podařilo se nám to,“ těší Paciorka.

Bára Basiková zazpívá s doprovodem klavíristy Luboše Přibyla. „Takto komorně s ním Bára Basiková vystupuje už dlouho a její fanoušci se v takovém podání dočkají nejen jejích některých známých písní, ale i něco ze slavných muzikálů a nějaké árie vážné hudby v jejím podání, například z Dvořákovy Rusalky,“ říká Paciorek. A dodává, že byl velmi příjemně překvapen, když proslulá zpěvačka z formací Stromboli či Precedens na koncert v bohumínském kostele bez okolků kývla.

Uvidíme, kolik lidí na Basikovou přijde

Kostel z režných cihel pojme zhruba 150 návštěvníků, ale může ještě pár míst doplnit židlemi. „Maximálně se sem vejde tak 200 lidí, uvidíme, jaký bude o komorní vystoupení Báry Basikové zájem,“ míní Paciorek, kterého vysoká návštěvnost dosavadních dvou koncertů až trochu překvapila. Na koncertech Dragouna i na Pospíšila totiž lidé kostel zaplnili.

Výtěžek z koncertů půjde na opravu říms kostela a varhan

„Kostel je sice po rekonstrukci interiéru, ale na římsách, které jsou už více než sto let staré, je patrné poškození zubem času. Je zapotřebí je opravit. Následně bychom chtěli případné výnosy z koncertů směřovat do oněch kostelních varhan, protože také potřebují drobné opravy a občas naladit,“ říká Paciorek, manažer logistické firmy, která přepravuje paletové zásilky.

René by v pořádání koncertů známých interpretů v kostele Slezské církve evangelické v Novém Bohumíně rád pokračoval. „Nevím, jestli se nám podaří další koncert ještě letos někdy v říjnu, ale příští rok určitě. Limituje nás totiž teplota. Protože jakmile udeří mrazy, tak v našem kostele je stejná teplota jako venku. Nejsou v něm žádné ohřívadla a v mrazu se těžko hraje,“ vysvětluje.

Sdílejte článek