Nejnovější zprávy: Mladý muž (23) zemřel při tragické srážce dvou aut ​Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit rikša

Kultura

​V Dolních Vítkovicích bude k vidění pyramida z praček

V Dolních Vítkovicích bude k vidění sedmimetrová pyramida složená z 80 funkčních automatických praček.

Kinterova instalace v pražském Rudolfinu. Foto: Archiv

Exponát je součástí výstavy We All Want to Be Cleaned českého umělce Krištofa Kintery, která potrvá od 28. června do 15. října, řekla mluvčí industriálního areálu Pavlína Copková.

Kintera v minulosti veřejnost zaujal například výstavou Nervous Trees v pražském Rudolfinu nebo výstavou Your Light is My Life v Rotterdamu. Instalace budou v Ostravě umístěny v prostředí Milan Dobeš Musea a v okolí Multifunkční auly Gong.

"Inteligentní humor i hluboké emoce, klasika i avantgarda, tradiční a moderní technologie. To vše v sobě nese výstava jednoho z nejvyhledávanějších českých umělců současnosti. Největší z vystavovaných děl - monumentální vibrující instalaci více než osmdesáti praček - v loňském roce přišlo do Galerie Rudolfinum v Praze obdivovat na 140.000 návštěvníků," řekla Copková.

Mezi další Kinterova osobitá výtvarná díla, která budou v Ostravě, patří mluvící mechanicko-akustický havran, gigantický světelný samuraj, složený z desítek lamp, žárovek a kabelů nebo elektro-akustický veřejný projekt Public Jukebox (2011-14), který již procestoval 13 měst z celého světa.

"Ten bude v Dolních Vítkovicích umístěn na náměstí před Multifunkční aulou Gong a bude tak volně přístupný všem kolemjdoucím návštěvníkům. Repertoár jukeboxu je velmi široký, od baroka po rockovou muziku," doplnila Copková.

K vidění podle ní bude i řada dalších umělcových děl, která autor osobně zapůjčil. Dále se zde představí také díla, jež pocházejí z kolekce spolupracující Galerie Zdeněk Sklenář či z privátní sbírky podnikatele Jana Světlíka. Celkem tak budou moct návštěvníci zhlédnout 11 neobyčejných Kinterových děl.

Krištof Kintera je jedním z nejznámějších současných českých umělců. Žije a tvoří v Praze. Je autorem pomníku Jana Bouchala, který je věnován všem cyklistů, kteří přišli o život na pražských silnicích, nazvaného Bike to Heaven.

Pod Nuselským mostem stojí jeho památník Z vlastního rozhodnutí věnovaný sebevrahům. Pro jeho tvorbu jsou typickými prvky moment pohybu, interakce a sociálně kritický přesah jako odraz pro propojování výtvarného umění, performance a divadelní scénografie.